Rusko spáchalo na USA válečný čin, hlásá McCain | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Rusko spáchalo na USA válečný čin, hlásá McCain

ČTK

Americký republikánský senátor John McCain označil údajně ruské hackerské útoky před prezidentskými volbami v USA za válečný čin .

"Je to válečný akt," řekl McCain, který podle agentury AFP často nazývá ruského prezidenta Vladimira Putina násilníkem a vrahem. McCain, který je od roku 2014 na seznamu osob pod ruskými sankcemi v reakci na stejný seznam sestavený Američany po ruské anexi ukrajinského Krymu, obvinil Moskvu ze snahy podkopat americkou demokracii.

"Když se někdo pokouší zničit základy demokracie, pak ničí zemi," upozornil 80letý senátor. "Neříkám, že se jedná o jaderný útok. Já jen říkám, že když někdo útočí na základní struktury země, tak se jedná o válečný akt," dodal.

Ke sblížení USA a Ruska nedojde ani po nástupu Trumpa, míní analytici

Nastupující americký prezident Donald Trump opět zpochybnil zprávy tajných služeb o hackerských útocích, které americké rozvědky připisují Rusku. Vítěz listopadových prezidentských voleb opakovaně polemizuje s představiteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) a dalších amerických bezpečnostních složek, podle nichž se hackeři organizovaní ruskými rozvědkami pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch. Trump několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli.

McCain hovořil o hackerských útocích jako o válečném činu naposledy koncem loňského roku. Řekl přitom, že Rusko musí být připraveno zaplatit cenu za kybernetické útoky na USA. Upozornil také, že na Rusko je možné uvalit mnoho sankcí, včetně restrikcí týkajících se finančních institucí.

Chcete se povozit jako prezident velmoci? Kupte si Putinovu opancéřovanou limuzínu

Americké zpravodajské služby prý navíc získaly po listopadových volbách nezvratný důkaz o tom, že Rusko poskytlo elektronické dokumenty Demokratické strany portálu WikiLeaks. Materiál, který Moskva získala pomocí hackerského útoku, předala WikiLeaks prostřednictvím třetí strany, uvedli ve středu podle agentury Reuters tři američtí činitelé. Bližší podrobnosti k tomu, jak se k důkazu dostali, neuvedli z obav, aby nevyzradili metodiku své práce.

Americké tajné služby jsou o tom, že Rusko stojí za hackerským útokem, který uškodil demokratické kandidátce Hillary Clintonové před volbami, přesvědčeny již dávno. Zatím nemohly ale prokázat, jak Rusové postupovali dál.

Merkelová, Trump i Mayová: to budou nejsledovanější osobnosti nového roku
Proč si Američané nemohou dát Kinder vajíčko? Podívejte se, jaké potraviny jsou v zahraničí zakázané

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!