Stoupenci Pegidy jsou hrdinové bojující za demokracii, tvrdí Wilders | E15.cz

Stoupenci Pegidy jsou hrdinové bojující za demokracii, tvrdí Wilders

Šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders vystoupil na akci Pegidy
Šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders vystoupil na akci Pegidy
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příznivci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) jsou hrdinové, kteří bojují za svobodné a demokratické Německo. Na demonstraci Pegidy v Drážďanech to řekl šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.

Aktivistům za otevřenou společnost se nepodařilo zablokovat stoupencům Pegidy cestu na demonstraci. Podle televize ARD ale účast nedosáhla ohlášených 30 tisíc lidí. Odhad počtu demonstrantů televize ani policie zatím nesdělily.

„Je pro mě čest dnes tu před vámi mluvit,“ řekl Wilders. „V mých očích jste vy všichni hrdinové a tleskám vám. Protože není nic špatného na tom být hrdí němečtí vlastenci. Není nic špatného na tom, aby Německo nadále zůstalo svobodné a demokratické. Není nic špatného na tom bránit naši židovsko-křesťanskou civilizaci. Je to naše povinnost,“ prohlásil.

Islám do Evropy nepatří, tvrdí Wilders

Wilders rovněž kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a její vyjádření, že islám je součástí Německa. „Paní Merkelová, většina vašeho národa je toho názoru, že islám do Německa nepatří. Paní Merkelová, Nizozemsko, Německo a ostatní západní národy nejsou islámské země. Nechceme žádnou monokulturu, ale chceme, aby naše vlastní židovsko-křesťanská kultura byla vůdčí kulturou v našich zemích,“ řekl.

„Samozřejmě že všichni muslimové nejsou teroristé, ale většina teroristů jsou muslimové,“ uvedl rovněž Wilders. Podle něj by Německo mělo povolovat přistěhování pouze lidem, kteří jsou ochotni se asimilovat. Vyzval také muslimy žijící v Německu, aby se vzdali islámu. „Osvoboďte se od okovů islámu. Opusťte islám a zvolte si svobodu,“ řekl.

Účastníci demonstrace často přerušovali Wilderse potleskem, naopak při zmínkách německých politiků zaznívalo bučení a pokřik „Merkelová musí pryč“ a „Vlastizrádci“.

V ulicích byli i odpůrci Pegidy

Odpoledne uspořádali několik pochodů ulicemi saské metropole odpůrci Pegidy. Na svých transparentech označovali stoupence protiislámského hnutí za nacisty a volali po vstřícnosti vůči přistěhovalcům. Mezi několika tisíci demonstrantů byl podle serveru MOPO24.de i předseda německých Zelených Cem Özdemir, k vidění byly také vlajky sociální demokracie (SPD).

Na několika místech se odpůrci Pegidy pokusili zablokovat ulice vedoucí k místu protiislámské demonstrace. Policie ale většině blokád zabránila. Drážďanský správní soud také na žádost policie zakázal aktivistům za otevřenou společnost uspořádat demonstrace proti Pegidě v bezprostřední blízkosti místa shromáždění protiislámského hnutí, aby se zamezilo možným střetům.

Pegida pořádá pravidelné pondělní protiislámské demonstrace od loňského podzimu. Nejvíc lidí přilákala v lednu, kdy se v Drážďanech sešlo 25 tisíc osob. Na konci ledna ale došlo ve vedení hnutí k rozkolu, poté co část jeho představitelů kritizovala posilování vlivu pravicových radikálů v rámci Pegidy. Účast na demonstracích se poté výrazně snížila a už nepřekročila sedm tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video