Strach z voleb. Řekové vybírají peníze z bank a nakupují konzervy

Řecko se letos ve srovnání hrubého domácího produktu (HDP) propadne za rozvojové státy, jako jsou Peru a Vietnam, a předčít ho ve výkonu hospodářství může i Bangladéš.

Řecko se letos ve srovnání hrubého domácího produktu (HDP) propadne za rozvojové státy, jako jsou Peru a Vietnam, a předčít ho ve výkonu hospodářství může i Bangladéš. Zdroj: Profimedia.cz

Řekové před nedělními parlamentními volbami, které rozhodnou, zda země zůstane v eurozóně, urychlují stahování vkladů z bank a zásobují se trvanlivými potravinami. Na základě posledních předvolebních průzkumů se obávají, že volby povedou k návratu drachmy devalvované vůči euru, což by znamenalo ztrátu značné části řeckých úspor, napsala dnes agentura Reuters.

Podle údajů řecké centrální banky se vklady v řeckých bankách postupně snižují od roku 2010, kdy zemi zasáhla dluhová krize. Loni objem vkladů klesl o 35,4 miliardy eur (asi devět bilionů korun), tedy o 17 procent, a na konci dubna činil asi 166 miliard eur. Podle zdrojů z bank se v posledních dnech odliv zrychlil a z velkých bank lidé vybírají 500 až 800 milionů eur denně.

Vybrané peníze podle jednoho z bankéřů jejich držitelé převádějí do bezpečných nástrojů jako peněžních fondů, německých a amerických dluhopisů nebo dluhopisů Evropské investiční banky. Maloobchodní prodejci zaznamenávají značný nárůst poptávky po trvanlivých potravinách jako těstovinách a konzervách, zatímco prodej téměř všeho ostatního zboží v důsledku těžkého ekonomického propadu prudce klesá.

„Lidé děsí vyhlídky na návrat a někteří se na to připravují tím, že si plní kredence jídlem,“ řekl šéf svazu maloobchodních prodejců ESEE Vassilis Kordidis. Poslední předvolební průzkumy z počátku června naznačují velmi těsné vítězství proevropských konzervativců nad radikální levicí, která odmítá pokračování v rozpočtových škrtech. V nynějším informačním vakuu, kdy je zveřejňování průzkumů zakázáno, unikají ze stranických sekretariátů „tajné průzkumy“. V úterý se tak objevily pověsti, že krajně levicová koalice SYRIZA vede s velkým náskokem.

SYRIZA a některé menší strany odmítají úsporná opatření, jimiž země eurozóny podmínily poskytnutí mohutné úvěrové pomoci extrémně zadlužené zemi. To by pro Řecko znamenalo zastavení přílivu peněz ze zahraničí, vyhlášení bankrotu a zřejmě nutnost zavést vlastní měnu.