Strache bude kandidovat ve Vídni. Sází na nespokojenost s ekonomikou | E15.cz

Strache se pokusí o comeback ve Vídni. Sází na nespokojenost s hospodářskou situací

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Někdejší vicekancléř a exšéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache tento týden potvrdil zájem o návrat na politické výsluní. S novým uskupením se chce ucházet o post vídeňského starosty. Doufá, že mu na podzim k úspěchu pomůže nespokojenost občanů s důsledky koronavirové pandemie a vládními kroky.

Strache ve vysoké politice skončil před rokem, osudnou se mu stala nahrávka z Ibizy, na které jednal s údajnou příbuznou ruského oligarchy o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek. Rezignoval kvůli tomu na post vicekancléře i lídra partaje.

V důsledku kauzy skončila i vládní koalice lidovců a svobodných a byly vypsány předčasné volby. Strache byl později také vyloučen z FPÖ kvůli podezření ze zpronevěry stranických financí.

Nyní se chce pokusit o comeback s novým uskupením, Aliancí pro Rakousko (DAÖ), které vzniklo odštěpením od vídeňské FPÖ. Hnutí však ještě nemá definitivní podobu, s detaily a dalšími tvářemi chce Strache veřejnost seznámit v půli května. Předpokládá se, že uskupení nakonec ponese ve svém názvu jeho jméno.

Vídeňské volby budou zřejmě prvním velkým testem pro vládu po pandemii. Strache věří, že mu pomohou ekonomické škody, které koronavirus páchá. „Brzy bude každý v Rakousku znát někoho, jehož firma se stala insolvetní nebo zbankrotovala,“ předpověděl podle agentury DPA. Poznamenal, že vláda kancléře Sebastiana Kurze je téměř autoritářská a opozice takřka neexistuje. Podniky i jedinci si podle něj zaslouží větší pomoc.

Jeho úspěch ale není příliš pravděpodobný. V rakouské metropoli od roku 1945 vládnou sociální demokraté (SPÖ). Současný starosta Michael Ludwig se ve volbách, které se uskuteční 11. října, chystá obhájit svůj mandát.

Začátkem března, tedy těsně před plným propuknutím pandemie, měli sociální demokraté v průzkumu 36 procent, zatímco DAÖ pět. Strache však věří v dvouciferný výsledek. „Jediným skutečně platným výsledkem průzkumu, který uznávám, je ten z volebního večera,“ podotkl.

Přesné datum voleb bylo s ohledem na koronavirus oznámeno až nedávno, jde o nejzazší možný termín. Ludwig přitom nevyloučil, že v případě dramatické změny situace může být otázka jejich organizace znovu otevřena.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video