Střelba v americkém armádním středisku má pět mrtvých | E15.cz

Střelba v americkém armádním středisku má pět mrtvých

prestřelka Chatanooga
prestřelka Chatanooga
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při střelbě ve dvou vojenských zařízeních ve městě Chattanooga v americkém státě Tennessee dnes zemřeli čtyři příslušníci americké námořní pěchoty. Zahynul také útočník, identifikovaný jako čtyřiadvacetiletý naturalizovaný Američan kuvajtského původu Muhammad Youssef Abdulazeez. Podle televize CNN ale nejsou okolnosti jeho smrti jasné: neví se, zda ho zastřelila policie, nebo zda například spáchal sebevraždu.

Vyšetřovatelé, kteří prohledali jeho dům ve městě Hixson nedaleko Chattanoogy, se podle agentury Reuters nyní zaměří na to, zda byl Abdulazeez inspirován islamistickými skupinami. Agentura AP píše, že policisté vyvedli z jeho domu dvě ženy v želízkách. Podle lokálních médií byl Abdulazeez vystudovaný inženýr.

Prokuratura oznámila, že čin vyšetřuje jako „akt domácího terorismu“. Podle představitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Eda Reinholda ale zatím nelze vyloučit žádnou možnost. „Zkoumáme, zda to byl terorismus, ať už domácí či mezinárodní, nebo zda šlo jednoduše o kriminální čin,“ řekl novinářům Reinhold. Americký prezident Barack Obama později uvedl, že střelec jednal patrně sám, a vyjádřil soustrast rodinám obětí.

Půlhodinový incident

Střelba byla hlášena dopoledne místního času nejprve z náborového střediska, které slouží několika složkám armády. Útočník vypálil podle svědků 30 až 50 ran na budovu a odjel autem. Nikdo nebyl zraněn. Za několik minut poté střílel ve středisku pro záložníky námořní pěchoty, které je od prvního zařízení vzdálené několik kilometrů. Tam zabil čtyři lidi. Celý incident trval podle Reuters asi 30 minut.

Na místa střelby dorazila policie a agenti FBI. Policie vyzvala obyvatele, aby nevycházeli z budov. Uzavřena byla preventivně jedna z místních nemocnic a univerzitní areál. „Je to strašná situace,“ uvedl na Twitteru starosta města Andy Berke. Později dodal, že střelba byla „pro celé město noční můrou“.

Podle svědkyně, která se nacházela poblíž náborového střediska, se střelba ozvala před jedenáctou dopoledne místního času (před 17. hodinou středoevropského času). „Slyšeli jsme několik výstřelů, ani nemůžu říct kolik,“ uvedla Marilyn Hutchesonová, která pracuje v nedalekém obchodě. „Pak jsem viděla, jak se ze všech směrů sjíždějí policejní auta,“ dodala.

Podezřelý střelec z Tennessee prý před útokem psal o islámu
„Život je krátký a hořký“ a muslimové by neměli zmeškat příležitost, aby se „podrobili Alláhovi“, napsal podle monitorovacího střediska SITE před několika dny na internetu čtyřiadvacetiletý muž viněný ze čtvrteční střelby ve městě Chattanooga v americkému státu Tennessee. Zahynuli při ní čtyři členové americké námořní pěchoty i podezřelý útočník. Další tři lidé utrpěli zranění. Vyšetřovatelé nyní motivy útoku na dvě vojenská zařízení zjišťují.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) identifikoval podezřelého střelce jako Muhammada Youssefa Abdulazeeze. Podle televizní stanice CNN byl naturalizovaným Američanem narozeným v Kuvajtu. V žádné z amerických databází osob podezřelých z terorismu ale podle amerických činitelů nefiguroval. Úřady nyní zkoumají, zda se dotyčný neinspiroval radikálním hnutím Islámský stát nebo nějakou jinou podobnou skupinou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video