Střelec z Baton Rouge býval příslušníkem námořní pěchoty | E15.cz

Střelec z Baton Rouge býval příslušníkem námořní pěchoty

Gavin Eugene Long, střelec za Baton Rouge
Gavin Eugene Long, střelec za Baton Rouge
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Střelec, který v neděli ve městě Baton Rouge na jihu Spojených států zabil tři policisty a další tři zranil, byl v minulosti příslušníkem americké námořní pěchoty. Informují o tom tamní média. Známo je i to, že útočník dříve identifikovaný jako Gavin Eugene Long, kterého policie při zásahu zabila, si loni v květnu legálně změnil jméno na Cosma Ausara Setepenru.

Long alias Setepenra se hlásil k černošské organizaci Washitaw Nation, jejíž členové se považují za svrchovaný národ původních Američanů. Na jednom z videí, které Long dříve zveřejnil na sociálních sítích, ale příslušnost k jakémukoli hnutí odmítl, poznamenal zpravodajský server BBC. Washitaw Nation je součástí hnutí Sovereign Citizen Movement (Hnutí suverénních občanů), které neuznává vládu na federální, státní ani obecní úrovni. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) toto hnutí považuje za extremistické a násilné.

Frederix Joe Washington, jeden z čelných představitelů Washitaw Nation, podle agentury Reuters řekl, že Long členem skupiny není. Řekl také, že ho nezná a že lidé se často k uskupení hlásí, i když k tomu nemají svolení.

Long podle vojenských záznamů sloužil v americké námořní pěchotě od srpna 2005 do srpna 2010 a dosáhl hodnosti seržanta, což je v české armádě obdoba četaře. Od června 2008 do ledna 2009 působil v Iráku a podle médií získal několik medailí.

V poslední době vystupoval jako guru. Na webu Convoswithcosmo.com, který byl registrován na jeho jméno, se označoval za duchovního poradce, spisovatele, odborníka na výživu či mentálního trenéra.

Vyšetřovatelé předpokládají, že Long, kterého policie při zásahu zabila v den jeho 29. narozenin, byl jediným útočníkem. Prozatím se spekuluje o jeho motivu a o možné souvislosti s kontroverzními případy, kdy policisté zabili černochy. Long byl sám černoch, černoch byl i jeden z policistů, kterého zastřelil.

Policie v Baton Rouge na začátku července za nejasných okolností zastřelila černocha Altona Sterlinga. Jeho smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům.

V Dallasu tento měsíc střelec během protestů zabil pět policistů. Vyšetřovatelé útočníka identifikovali jako pětadvacetiletého černocha Micaha Xaviera Johnsona, který vyjednávačům podle médií řekl, že jeho cílem jsou bělošští policisté.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video