Su Ťij složila poslaneckou přísahu | E15.cz

Su Ťij složila poslaneckou přísahu

Su Ťij během návštěvy volební místnosti
Su Ťij během návštěvy volební místnosti
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij dnes v parlamentu v hlavním městě Neipyijto složila přísahu jako nově zvolená poslankyně. Spolu s dalšími nově zvolenými členy své Národní ligy pro demokracii (NLD) ukončila bojkot sněmu - původně noví poslanci do parlamentu odmítali vstoupit kvůli znění přísahy.

Složením přísahy šestašedesátiletá barmská držitelka Nobelovy ceny za mír převzala první veřejnou funkci od chvíle, kdy před téměř čtvrt stoletím zahájila boj proti autoritářské vojenské vládě.

Vstup Su Ťij a NLD do parlamentu je podle některých analytiků milníkem nové politické éry a stvrzením směru nastoupeného reformistickou vládou prezidenta Thein Seina. NLD ovšem v doplňovacích volbách získala příliš málo míst, aby měla v parlamentu, jemuž dominuje vládní strana, jakoukoli reálnou moc. Panují obavy, že přítomnost opozičních poslanců má jen dodat novému režimu legitimitu, aniž by vláda přikročila k nějakým opravdovým změnám.

Su Ťij se do parlamentu prodírala davem místních i zahraničních novinářů, aby se zapojila do křehkého nového politického systému po 49 letech vojenské vlády. Do parlamentu dnes vstoupila se 33 zvolenými poslanci za NLD poté, co spolu s nimi ustoupila od požadavku na změnu přísahy. Další tři zvolení poslanci NLD se k nim připojí později.

Na dotaz, zda její vstup do parlamentu je významným dnem pro Barmu, Su Ťij s bílými květy ve vlasech odpověděla: „Myslím, že na to odpoví až čas.“

Vstup Su Ťij do parlamentu představuje ohromující zvrat osudu ženy, která se stala jednou z nejznámějších disidentek světa a většinu posledních dvou desetiletí strávila v domácím vězení.

Když směla v roce 2010 tuto izolaci konečně opustit krátce po volbách, které její strana bojkotovala coby nespravedlivé a nesvobodné, jen málokdo si dokázal představit, že za necelých 18 měsíců se Su Ťij stane poslankyní.

Hájit či respektovat ústavu?

Tento týden Su Ťij ustoupila ve sporu o text přísahy, kterou původně odmítala složit; pokud by na svém požadavku trvala, vyústilo by to v novou krizi.

Su Ťij a její kolegové z NLD žádali úřady, aby změnily formulaci přísahy, která nutí nové poslance přísahat věrnost ústavě. Tu ale novelizovala v roce 2008 vojenská junta, která se sice rozpustila, ale bývalí generálové zasedají ve formálně civilní vládě. Opozice proto chtěla formulaci „hájit“ ústavu nahradit výrazem „respektovat“. Ústavní soud ale žádost zamítl.

V pondělí Su Ťij od požadavku na změnu nečekaně ustoupila. „Nevzdali jsme se. Jen jsme se podvolili touhám lidu,“ prohlásila ovšem. Rozhodnutí NLD nesložit přísahu při zahájení nynějšího zasedání parlamentu 23. dubna popudilo část stoupenců opozice a Su Ťij. Ti už netrpělivě čekali na to, kdy žena stojící 23 let proti barmské vojenské juntě konečně převezme poslanecký mandát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video