Summit EU: Góly střílely Itálie a Španělsko, inkasovalo Německo | E15.cz

Summit EU: Góly střílely Itálie a Španělsko, inkasovalo Německo

Summit EU: Góly střílely Itálie a Španělsko, inkasovalo Německo
Kancléřka Merkelová na summitu eurozóny
• 
ZDROJ: čtk

Igor Záruba
Brusel

Německo nebude na večer a noc ze čtvrtka na pátek vzpomínat v dobrém. Na varšavském fotbalovém trávníku, stejně jako v útrobách bruselského paláce Justus Lipsius se muselo sklonit před Itálií. Řím, který se netajil odhodláním protáhnout právě probíhající summit Evropské unii na tak dlouhou dobu, jak bude z jeho pohledu zapotřebí, uspěl v základních bodech, které si předsevzal. Couvala kancléřka Angela Merkelová.

Řeč je o summitu 17 států platících eurem, který převzal vyjednávací štafetu od EU a skončil kolem páté hodiny ráno. Z maratónu si Itálie odnáší trofej v podobě usnesení, že v případě potřeby bude jí a dalším problémovým ekonomikám poskytnuta pomoc, aniž by o ni musely oficiálně žádat, což byl případ Řecka, Irska, Portugalska a čerstvě Španělska a Kypru.

„Potvrzujeme, že jsme pevně odhodláni učinit vše nezbytné, abychom zajistili finanční stabilitu eurozóny, zejména pružným a účinným využíváním stávajících nástrojů EFSF/ESM, s cílem stabilizovat trhy členských států, které dodržují určená doporučení a respektují své další závazky. Vítáme souhlas ECB s tím, že bude zastávat úlohu prostředníka EFSF/ESM při provádění tržních operací účinným a účelným způsobem,“ stojí v prohlášení schůzky proklubu. Tyto věty přesně odpovídají představám Montiho a jeho španělského kolegy Mariana Rajoye, kteří tvrdí, že šetří, jak mohou. Merkelová byla až do rozhodující chvíle proti.

Veřejné přiznání nedostatku hotovosti, „potrestané“ tvrdými výdajovými škrty a předepsanými reformami pod dohledem inspektorů EU, ECB a MMF, nyní Itálii a jiným nehrozí. Příjemci pomoci se sice musí podvolit tlaku Komise na plnění domácích úkolů a urychleně pracovat na snižování dluhů, jde však o opatření, na kterých už v zásadě pracují. „Toto není program jako pro Řecko, Irsko a Portugalsko,“ řekl bez obalu Monti. Detaily, jak bude vstup pod „záchranný štít light“ vypadat, má euroskupina vypracovat na svém nadcházejícím zasedání 9. července.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!