Nemo's Garden: italská alternativa k pozemnímu zemědělství | E15.cz

Surrealistická podvodní zahrada. Italové ukazují alternativu k pozemnímu zemědělství

Jiří Černý - VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

U severozápadního pobřeží Itálie se nachází tzv. Nemo's Garden – surrealistická a krásná podvodní zahrada, v níž se v plastových nádobách pěstují suchozemské rostliny.

Sergio Gamberini – muž, který za tímto fantastickým projektem stojí – však nechtěl vytvořit pouze něco vizuálně působivého. Jeho ambice jsou mnohem větší: chce nabídnout alternativu ke klasickému „pozemnímu“ zemědělství.

„Vzhledem k tomu, že podvodní farma potřebuje externí zdroj vody pouze pro zahájení růstu rostlin, náš systém by mohl být užitečný pro místa daleko od dostupných vodních ploch,“ uvádí se na webových stránkách Nemo's Garden.

Nemo's Garden – surrealistická a krásná podvodní zahrada

Video se připravuje ...

První výsledky jsou slibné. Například studie z roku 2020 ukázala, že bazalka vypěstovaná tímto způsobem obsahovala více chlorofylu a antioxidantů než bazalka, která vyrostla na souši.

Podle National Geographic navíc zářící koule do určité míry fungují coby umělé korálové útesy tzn. poskytují útočiště různým druhům organismů.

„Potřebujeme někoho, kdo přemýšlí o bláznivých věcech - nejen o obyčejných vynálezech - které vycházejí ze skutečné vášně. Možná z toho něco bude, možná ne, ale líbí se mi, že někdo je natolik odvážný, aby investoval peníze do takové věci,“ komentoval to fotograf výše zmíněného NatGeo Luca Locatelli.

Článek vyšel na webu vtm.zive.cz

Autor: Jiří Černý - VTM.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery