Švédské volby jsou velmi těsné, ukazují odhady. Posílili nacionalisté | E15.cz

Švédské volby jsou velmi těsné, ukazují odhady. Posílili nacionalisté

Švédské volby jsou velmi těsné, ukazují odhady. Posílili nacionalisté
Švédské volby 2018.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Podle předběžných výsledků z dnešních švédských parlamentních voleb získal mírný náskok vládnoucí středolevý blok, těsně za ním se umístila středopravá aliance. Jelikož oběma je přisuzováno kolem 40 procent hlasů, jde o velmi těsný souboj. Posílila však nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, které zatím odhady připisují 17,8 procent ve srovnání s necelými 13 procenty v předchozích volbách.

Podle odhadů volební komise získal vládnoucí středolevý blok 40,6 procenta hlasů a středopravá aliance 40,1 procenta hlasů. Odhad se zakládá na sečtení hlasů ve 4800 z 6004 volebních okrsků. Jde o předběžné výsledky, které se mohou od těch konečných mírně lišit.

Podle zahraničních agentur bude utváření nové vládní většiny složité. Před volbami všechny formace ujišťovaly, že se Švédskými demokraty nebudou spolupracovat.

Do středolevého bloku patří kromě sociálních demokratů premiéra Stefana Löfvena také strana Zelených a Levicová strana. Středopravá aliance zahrnuje Umírněnou koaliční stranu, Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu. Stranou s největším počtem hlasů by podle předběžného sčítání, měli být navzdory výrazným ztrátám vládní sociální demokraté, kteří zatím mají 28,1 procenta hlasů, další je podle předběžných výsledků s 19,2 procenty hlasů Umírněná koaliční strana. Protiimigračním Švédským demokratům odhady přisuzují třetí místo a 17,8 procenta hlasů. Výsledky hlasování budou přicházet během noci na pondělí.

V předvolební kampani oproti dřívějšku hrálo důležitou roli téma migrace. Vzestup Švédských demokratů, mezi jejichž zakládajícími členy kdysi byli lidé otevřeně podporující ideologii nacistického Německa, mnoho lidí považuje za alarmující. Strana ale pod mladým vůdcem Jimmiem Akessonem v posledních letech zmírnila rétoriku a poukazuje zejména na problémy s integrací migrantů.

Strana se snaží v lidech vzbudit nostalgický pocit ztráty Švédska 50. let minulého století, které bylo bezpečnou, prosperující zemí s takřka výhradně bělošským obyvatelstvem, a tato strategie funguje, uvedl list The New York Times. Švédští demokraté slibují, že budou chránit koncept sociálního státu, který vytvořili sociální demokraté, ale který podle mnoha Švédů dnes ohrožuje imigrace, islám a zločinnost.

Löfvenova vláda po roce 2015 výrazně zpřísnila azylové podmínky, čímž proud běženců mířících do země zpomalila. Švédsko ale nyní čelí problému integrace migrantů, kteří žijí na chudých předměstích pověstných válkami mezi gangy, zapalováním aut maskovanými mladými výtržníky a další zločinností.

Ačkoli zahraniční média vykreslují švédské volby výhradně jako spor o přístup k migraci, hýbou společností v severské zemi více jiná témata. Podle průzkumu veřejného mínění institutu Ipsos dělala Švédům před volbami největší starosti oblast zdravotní péče (44 procent), imigrace byla na třetím místě (25 procent), jen těsně před ochranou životního prostředí (23 procent). 

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!