Tajfun Neoguri zabil dva lidi a blíží se k ostrovu Kjúšú | E15.cz

Tajfun Neoguri zabil dva lidi a blíží se k ostrovu Kjúšú

tajfun Neoguri, Japonsko
tajfun Neoguri, Japonsko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tajfun Neoguri, který za sebou na ostrově Okinawa zanechal nejméně dva mrtvé a statisíce evakuovaných lidí, dnes mírně zeslábl a blíží se k jednomu z hlavních japonských ostrovů Kjúšú. Meteorologové varují před přívalovými dešti, které by na ostrově mohly vyvolat povodně. Ráno místního času (po půlnoci SELČ) se pohyboval severním směrem Východočínským mořem a rychlostí 20 kilometrů v hodině se blížil ke Kjúšú.

Během svého přechodu přes Okinawu zabil větrný vír nejméně dva lidi a dalších 30 se zranilo, většinou při pádech; žádná zranění prý nejsou vážná. Zatímco v úterý úřady nařídily evakuaci přes půl milionu obyvatel ostrova, dnes se týká již „jen“ okolo 200 tisíc lidí. Na televizních záběrech byly vidět zaplavené ulice a nejméně jedna zničená budova na Okinawě.

Rychlost větru v tajfunu sice dnes mírně opadla ze 160 na 126 kilometrů v hodině, pro Kjúšů, kam by měl dorazit nejpozději ve čtvrtek ráno místního času (okolo dnešní půlnoci SELČ), však i tak bude představovat nebezpečí. „Tento tajfun má velice aktivní dešťové mraky a tak to bude i nadále, když bude postupovat východním směrem přes oblasti, které již byly zasaženy silnými přívaly srážek v rámci dešťové sezony,“ řekl na tiskové konferenci jeden z meteorologů Japonské meteorologické agentury (JMA).

Nové přívalové deště, během nichž by mohlo za sva dny napršet tolik vody, kolik normálně spadne za měsíc, tak na Kjúšú hrozí způsobit sesuvy vodou již nasycené půdy či povodně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.