Tajné služby prý zachytily rozhovory o bombě v ruském letadle | E15.cz

Tajné služby prý zachytily rozhovory o bombě v ruském letadle

ČTK

Britští a američtí agenti zachytili odděleně rozhovory, v nichž islamisté, ale také zástupci nejmenované vlády hovoří o bombě v ruském letadle. S odvoláním na západní tajné služby to dnes oznámila agentura Reuters. Stroj se minulou sobotu zřítil nad Sinajem.

V troskách letadla zahynulo všech 224 lidí, kteří byli na palubě, Letadlo spadlo necelou půl hodinu po startu z Šarm aš-Šajchu. Británie už ve středu zastavila všechny lety do tohoto egyptského letoviska a dnes z něj za mimořádných opatření začala evakuovat turisty, kteří tam uvízli. Britský premiér David Cameron to zdůvodnil blíže nespecifikovanými informacemi tajných služeb.

Dopady katastrofy na Sinaji: Rusko pozastavilo lety do Egypta

Rusko původně stejně jako Egypt rozhodnutí Londýna kritizovalo jako nepodložené, ale dnes prezident Vladimir Putin rozhodl zastavit veškeré lety z Ruska do Egypta, dokud se okolnosti sobotní havárie neobjasní.

Podle Reuters jednala Británie na základě zachycených rozhovorů jednak podezřelých radikálů a jednak jedné nebo dvou vlád, které jsou zapojeny do vyšetřování. Konverzace prý obsahovala detaily o bombách v letadle. Zdroj Reuters nicméně připustil, že důkaz pro teorii o bombě zatím není jednoznačný, protože chybějí forenzní a vědecké důkazy.

„Teorie o výbušnině a účasti místních skupin se bere vážně. Zatím ještě nic nebylo prokázáno, ale je to velmi pravděpodobné,“ sdělil nejmenovaný zdroj Reuters. Krátce po pádu letadla se k odpovědnosti přihlásila odnož organizace Islámský stát (IS) působící na Sinaji. Podle zdroje Reuters se tajné služby přiklánějí k tomu, že tvrzení IS je pravdivé.

Agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování oznámila, že analýza záznamníků z paluby letadla potvrzuje, že se na palubě stalo něco vážného, a to náhle. Podle záznamu letových parametrů „je vše v naprostém pořádku, a pak naráz konec,“ sdělil zdroj AFP. „Věci se staly náhle, okamžitě,“ uvedl zdroj.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!