Tleskání v ulicích chce Bělorusko zatrhnout zákonem | e15.cz

Tleskání v ulicích chce Bělorusko zatrhnout zákonem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Sergei Grits

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bělorusko se chystá postavit mimo zákon "mlčenlivé" protesty, které od počátku června v Minsku organizují odpůrci prezidenta Alexandra Lukašenka. Návrh zákona včera zveřejnila vláda. Protesty, které se svolávají obvykle prostřednictvím sociálních sítí Twitter a Facebook, se konají už devět týdnů každou středu, přestože jsou oficiálně zakázány. Účastníci se scházejí na dohodnutém místě bez transparentů a pouze tiše stojí nebo koordinovaně tleskají.

Autoritářský prezident Lukašenko, který je u moci od roku 1994, označil tyto protesty za součást spiknutí s cílem svrhnout jeho vládu. Policie pravidelně podobná shromáždění rozhání a jejich účastníky zatýká. Stovky lidí, kteří byli zadrženi při předchozích demonstracích, dostaly pokuty nebo byly na několik dní uvězněny.

Bělorusko prožívá vážnou finanční krizi, jeho rubl v květnu devalvoval o 36 procent. V důsledku toho výrazně stouply spotřebitelské ceny, které ukrajují velkou část z rozpočtu běloruských domácností. K protestům se proto připojují stále další lidé.

Schválení má podléhat i nečinnost

V novele zákona, kterou vláda chystá, se uvádí, že „masová přítomnost lidí na veřejných místech, která byla předem dohodnuta… která má vést k pořádání předem dohodnutých akcí nebo k nečinnosti… kde se vyjadřují politické názory nebo se protestuje, je považována za demonstraci a vyžaduje oficiální schválení“.

Podle analytiků protesty, k nimž se připojují hlavně mladí lidé ve velkých městech, neznamenají přímé ohrožení Lukašenkovy vlády. Nicméně dlouhotrvající ekonomická krize může vést k tomu, že prezident ztratí podporu lidí, kteří se dosud spokojili s omezenými svobodami, dokud stát udržoval velkorysý sociální systém a dotoval většinu cen.

Krizi podle ekonomů vyvolalo hlavně prudké zvýšení vládních výdajů na loňské prosincové prezidentské volby, v nichž si Lukašenko již po čtvrté zajistil další mandát.

Západ označil volby za zfalšované a vyhlásil proti Lukašenkově vládě sankce. Toto opatření by mohlo zkomplikovat Bělorusku jeho snahu získat tolik potřebnou pomoc ze zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery