Trest za nerespektování lidských práv? Spojené státy zamítly vojenskou pomoc Egyptu

Egyptská armáda

Egyptská armáda Zdroj: profimedia

Voják egyptské armády
2
Fotogalerie

Spojené státy se rozhodly zamítnout Egyptu vojenskou pomoc v hodnotě 95,7 milionu dolarů (2,1 miliardy korun) a další podporu ve výši 195 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) odložit. Washington tak chce Káhiru potrestat za nerespektování lidských práv a demokratických norem. Představitelé Bílého domu ani ministerstva zahraničí USA informaci zatím nekomentovali

Rozhodnutí o zmrazení části pomoci odráží odhodlání USA Egypt nadále vojensky podporovat, zároveň ale ukazuje na rozhořčení Washingtonu nad tím, jak Káhira přistupuje k lidským právům. Spojené státy například kritizují nový egyptský zákon o regulaci nevládních organizací, který je považován za nástroj proti opozici.

Podle amerických zákonů musí před uvolněním financí vydat ministr zahraničí Rex Tillerson osvědčení, že Egypt dodržuje lidská práva, případně udat, že americká pomoc je v národním zájmu, poznamenala agentura AP. Ta dále s odvoláním na své zdroje napsala, že Tillerson uvolnění peněz podepsal, ale jejich poskytnutí odložil.

Egypt spolu s Izraelem a Jordánskem patří k největším příjemcům americké vojenské pomoci, Káhira každoročně dostává podporu ve výši 1,3 miliardy dolarů (29 miliard Kč). S touto částkou v příštím fiskálním roce počítá v rozpočtu i administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

V roce 2013 Spojené státy vojenskou a finanční pomoc Egyptu dočasně zmrazily v reakci na násilnosti po armádním puči, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, následujícího roku ji ale obnovily.