Trosky zříceného letadla L-39 se našly v moři, ruští piloti jsou dál nezvěstní | E15.cz

Trosky zříceného letadla L-39 se našly v moři, ruští piloti jsou dál nezvěstní

L-39 Albatros
L-39 Albatros
• 
ZDROJ: Profimedia.cz, ara

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Trosky ruského vojenského letounu L-39 Albatros, který se zřítil při cvičném letu na jihu Ruska, se podařilo najít v Azovském moři. Dvoučlenná posádka, která se zřejmě před pádem stroje stačila katapultovat, se ale dál pohřešuje a pravděpodobně zahynula, oznámila dnes ruská média. Příčina neštěstí je stále nejasná.

"Oficiálně smrt pilotů dosud nebyla potvrzena, letci či jejich těla se nenašli, ale zázraky se nedějí. Místo pádu letadla bylo přesně zjištěno. Našly se tam trosky a jeden padák, s kterým se katapultoval jeden z letců," řekl TASS zdroj z komise ministerstva obrany pro vyšetření katastrofy. Od ní podle něj uplynulo už tolik času, že by piloti nebyli s to udržet se na hladině.

"Na místě, kde se letoun zřítil, nyní pracují vojenští potápěči," řekle TASS zdroj z řad záchranářů. Jiný zdroj z bezpečnostních složek uvedl, že pohřešované letce hledá na 200 lidí. Podle agentury Interfax se po pilotech pátralo celou noc, na moři i na pobřeží, od úsvitu se do akce zapojilo i letectvo.

Cvičný letoun se zřítil kolem 17:00 moskevského času (okolo 16:00 středoevropského letního času). Stroj, který nebyl vyzbrojen, spadl do moře asi půldruhého kilometru od břehu. Média spekulují o technické závadě. Letoun startoval z letiště v Ejsku, kde se nalézá středisko pro přeškolování a výcvik pilotů letectva ruského vojenského námořnictva.

Podzvuková proudová letadla L-39, vyvinutá v někdejším Československu podnikem Aero Vodochody v 60. letech minulého století, se zakrátko stala hlavním cvičným letounem členských států Varšavské smlouvy. V Rusku jsou podle médií i dnes hlavním strojem pro výcvik posluchačů vojenských leteckých učilišť.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video