Trump a Putin si plácli, velmoci vyhlásí mír na jihozápadě Sýrie | E15.cz

Trump a Putin si plácli, velmoci vyhlásí mír na jihozápadě Sýrie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zhruba dvě a půl hodiny trvalo první osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, kteří se odpoledne sešli na okraj hamburského summitu zemí G20. Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze. Trump chtěl mimo jiné od Putina odpověď na roli Moskvy v amerických prezidentských volbách. Ruský prezident jakékoliv vměšování odmítl. Obě velmoci se zároveň dohodli na příměří v oblasti jihozápadu Sýrie.

"Je pro mě čest být tady s vámi," řekl Trump na úvod ruskému prezidentovi, se kterým si před novináři potřásl rukou. "Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky," odpověděl Putin s tím, že telefonní jednání jsou pro vyřešení vzájemných rozporů nedostatečná.

Trump také řekl, že s Putinem již projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti ještě před svou samostatnou schůzkou měli během dnešního dne na summitu G20 možnost potřást si rukama; stalo se tak v přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Prezidenti Trump a Putin se především dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po jejich jednání to oznámili ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko. 

Trump chtěl od Putina také odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Putin jakékoli nařčení z ruského vměšování odmítl.

"Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti," řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.

Zhruba na 17. hodinu Bílý dům ohlásil tiskové prohlášení. Na twitteru pak zveřejnil prezidentův týdenní projev k národu, ve kterém Trump hovořil o významu ochrany amerického hospodářství.

Trump mimo jiné uvedl, že právě ochrana americké ekonomiky je důvod, proč se rozhodl jednostranně vypovědět účast na mezinárodní klimatické dohodě a proč je rozhodnut zcela zrušit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), pokud nebudou vyjednány pro USA spravedlivější podmínky.

Vůbec první osobní jednání ruského a amerického prezidenta bylo přínosným a konstruktivním počinem, prohlásili ex oist ministři zahraničí Tillerson a Lavrov. Tillerson odpolední diskuzi označil za velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují. Žádný termín dalšího společného jednání obou prezidentů stanoven nebyl.

"Jednání bylo velmi konstruktivní," řekl Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se "velmi rychle naladili na stejnou notu".

V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

"Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje," řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video