Trump je velmi důvěryhodný vůdce, uvedl japonský premiér Abe | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trump je velmi důvěryhodný vůdce, uvedl japonský premiér Abe

ČTK

Budoucí americký prezident Donald Trump měl první schůzku se zahraničním vůdcem od svého zvolení do nejvyššího úřadu. Japonský premiér Šinzó Abe označil toto setkání za vřelé a upřímné a Trumpa za "důvěryhodného vůdce". Blíže se ale premiér podle agentury ke schůzce nevyjádřil, neboť byla neoficiální.

"Jsem přesvědčen, že Donald Trump je velmi důvěryhodný vůdce," sdělil Abe novinářům své dojmy z devadesátiminutového setkání v Trumpově kanceláři na Manhattanu. Japonský premiér také uvedl, že se s Trumpem dohodli na dalším schůzce, aby mohli vést "širší a hlubší rozhovory".

Trump vyvolal v Japonsku v předchozích měsících znepokojení, když během předvolební kampaně prohlásil, že některé země málo platí za americkou vojenskou ochranu. "Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?" ptal se Trump.

Trumpova slova o neplnění amerických závazků v NATO nelze brát vážně, míní generál Pavel


Japonsko namítá, že již nyní vynakládá velké částky na provoz amerických základen v zemi a že je i strategickým zájmem USA, aby měly v tichomořské oblasti své vojáky.

Předseda japonské vlády se v New Yorku zastavil cestou na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se o víkendu koná v Peru.

V Sýrii jsme neuspěli, přiznal americký prezident Obama
Komentář Michaela Romancova: Proč se Rusko těší na Trumpa
Komentář Martina Čabana k oslavám 17. listopadu: Symptomy nemocného oslavence

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!