Trumpova slova o neplnění amerických závazků v NATO nelze brát vážně, míní generál Pavel | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Trumpova slova o neplnění amerických závazků v NATO nelze brát vážně, míní generál Pavel

ČTK

Náznaky zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, že USA se mohou zříct svých závazků v rámci NATO, nelze brát vážně, protože smlouva je tak závazná a důležitá pro Ameriku a její spojence, že si žádný prezident netroufne ji změnit. Agentuře AP to v kanadském Torontu řekl šéf Vojenského výboru aliance generál Petr Pavel.

Pátý článek smlouvy o vzájemné obraně je zcela jasný a NATO bezpodmínečně přijde na obranu členského státu, bude-li terčem útoku, řekl podle dnešní zprávy AP český generál.

Republikán Trump během volební kampaně naznačoval, že před případným poskytnutím pomoci vyhodnotí finanční příspěvky spojenců do pokladny aliance. NATO označil za "zbytečné" a konstatoval, že pro Spojené státy je smlouva špatná.

Trumpovy výhrůžky kritizovali i vlivní američtí republikáni. Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který Trumpa během kampaně energicky podporoval, s jeho slovy o alianci "totálně nesouhlasí". Tyto výroky lze podle něj považovat za začátečnickou chybu.

V Sýrii jsme neuspěli, přiznal americký prezident Obama

Spojené státy přispívají do rozpočtu aliance více než 70 procenty a mnoho amerických politiků těžce nese, že většina ostatních aliančních států své finanční závazky neplní. Požadovaná dvě procenta hrubého domácího produktu vydávají na obranu jen Británie, Estonsko, Řecko a Polsko. Česká republika by podle české vlády této hranice mohla dosáhnout za deset let, nyní vydává na obranu asi jedno procento HDP.

Tlak na členské státy NATO, aby dostály svým finančním závazkům, považuje Pavel za "absolutně oprávněný". Spojené státy podle něj nesou příliš velké břemeno. Alianci by ale generál Pavel nikdy neoznačil za zbytečnou. "Je potřebná víc než kdy jindy," poznamenal.

Zeman: Trumpová je správná volba, lepší velvyslankyni k nám USA poslat nemohou

Rusko se snaží dosáhnout politické cíly vojenskou silou, což je ve 21. století nepřijatelné, pokračoval šéf Vojenského výboru NATO. "Jsme svědky první nezákonné a násilné změny hranic od druhé světové války," konstatoval v souvislosti s ruskou anexí ukrajinského Krymu.

Pavel doufá, že po zvolení prezidentem USA Trump své poznámky zmírní, uvedla americká agentura.

Komentář Michaela Romancova: Proč se Rusko těší na Trumpa
Euro zažije drtivý propad, dolar ho může v příštím roce překonat
Česko má být „finančním hubem“ pro Čínu
Sto let staré fotografie odhalují ideály ženské krásy z celého světa

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!