Trump pohrozil vystoupením USA ze Světové obchodní organizace | E15.cz

Trump pohrozil vystoupením USA ze Světové obchodní organizace

WTO
WTO
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud se Světová obchodní organizace (WTO) nebude ke Spojeným státům chovat lépe, USA z ní odejdou. Prohlásil to Americký prezident Donald Trump. Pilíř světového obchodního systému několika posledních dekád kritizoval v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

„Pokud se nezačne chovat rozumě, vystoupím z WTO,“ řekl Trump v rozhovoru s agenturou Bloomberg v Bílém domě. Odchod USA z organizace, která sídlí v Ženevě, by vážně narušil mnohostranný obchodní systém, který USA pomohly po druhé světové válce vybudovat.

Americký prezident už minulý měsíc prohlásil, že USA jsou ve velké nevýhodě, protože WTO s nimi zachází „velmi špatně“ a že organizace musí „změnit své způsoby“.

Podle obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera bylo v roce 2001 chybou umožnit Číně vstup do WTO. Lighthizer už dlouho apeluje, aby Spojené státy vůči WTO zaujaly agresivnější postoj, protože organizace není schopna vypořádat se s netržní ekonomikou, jakou je Čína. Lighthizer prohlásil, že systém řešení sporů na půdě WTO narušuje svrchovanost USA, zejména v antidumpingových případech.

Spojené státy blokují jmenování soudců u odvolacího orgánu WTO, čímž vyvstává možnost, že v příštích letech přestane fungovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video