Trump propustil svého stratéga, který mu pomohl vyhrát volby | E15.cz

Trump propustil svého stratéga, který mu pomohl vyhrát volby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon ještě dnes opustí funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován.

Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se dnes společně domluvili, že Bannon po dnešním dni funkci opustí," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová. "Jsme mu vděčni za práci, kterou odvedl a přejeme mu to nejlepší," pokračovala.

Bannon hrál zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí.


Jak požádat o voličský průkaz >>>


V uplynulém týdnu Trump čelil kritice kvůli svému tvrzení, že lidé, kteří v Charlottesville vyšli do ulic na protest proti rasismu, nesli vinu stejně tak jako neonacisté a rasisté, kteří nepokoje zahájili. Následně na Trumpa zesílil tlak, aby Bannona propustil.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí. " V uplynulých týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí," uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.

Bannon svou situaci tento týden také sám zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

"V Bílém domě je o jednoho rasistu méně, to však nic nemění na tom, kdo sedí za prezidentským stolem," řekl v reakci na Bannonovo propuštění mluvčí centrály opozičních demokratů Michael Tyler. "Donald Trump už desítky let přispívá k posilování nenávisti v komunitách. Patří k tomu i jeho nedávný pokus rozdělit naší zemi a dát hlas těm, kteří propagují nadřazenost bílé rasy," dodal.

Bannon se stal terčem kritiky už několikrát v minulosti. Trump ho podle Reuters však dosud nepropustil, zejména kvůli jeho klíčové roli v prezidentské kampani.

Trump by kvůli propuštění Bannona podle Reuters mohl přijít o řadu stoupenců z řad krajní pravice. Nicméně krok pravděpodobně přispěje ke zklidnění napětí mezi republikány.

Přestože republikáni disponují většinou hlasů v obou komorách Kongresu, dosud se jim nepodařilo splnit legislativní cíle, včetně změn v zdravotním systému. Nemalý podíl na tom mají právě vnitrostranické spory. Trump dal Bannonovi výpověď přesně rok a den poté, co ho postavil do čela své kampaně. Právě Bannona například list The Guardian charakterizoval jako člověka, který svým vedením Trumpovy prezidentské kampaně výrazně napomohl mnohdy podceňovanému kandidátovi k vítězství.

Bannon byl hlavním stratégem Trumpa sedm měsíců

Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon, který se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym na opuštění funkce, je mnohými považován za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl americký prezident Donald Trump silně kritizován.

- Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

- Jeho jmenování strategickým poradcem nově zvoleného prezidenta Trumpa vloni v listopadu ohromilo vedení Demokratické strany. Skupina demokratických poslanců tehdy vyzvala Trumpa dopisem, aby Bannona odvolal. Dopis podepsalo 169 ze 188 demokratických poslanců, kteří se odvolávali na články publikované na Bannonově serveru, které "útočí na Židy, muslimy a další skupiny obyvatel." Trump v reakci Bannona obhajoval a jeho web označil za pouhou publikační platformu.

- Bannon nastoupil do funkce spolu s Trumpem 20. ledna a již na konci ledna stál podle médií za kontroverzním dekretem prezidenta, který zakazuje vstup do země občanům sedmi muslimských zemí.

- Na začátku dubna Trump Bannona odvolal z funkce stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí.

- Tlak na jeho odvolání z pozice hlavního stratéga zesílil v posledních dnech. Přispěla k tomu zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, již někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji. Včera Bannon učinil pro mnohé nečekaný výrok a odsoudil bělošské nacionalisty, pravicové radikály nazval "klauny".

- Steve Bannon se narodil 27. listopadu 1953 v Norfolku v americkém státě Virginia.

- Vystudoval Georgetownskou univerzitu a v roce 1983 získal titul MBA na Harvardu.

- V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, kde měl na starosti projekty ze světa médií a zábavy. Poté založil vlastní firmu, která nabízela finanční služby a poradenství v Hollywoodu. Produkoval také několik snímků, v roce 2004 natočil dokument Tváří v tvář zlu o bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi a jeho politice vůči Sovětskému svazu.

- V srpnu 2016 se stal šéfem Trumpova volebního týmu. Krátce poté list New York Post informoval, že Bannon byl před 20 lety obviněn z domácího násilí vůči své tehdejší manželce.

- Patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také prezidenta Baracka Obamu.

- Je podruhé ženatý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.