Trump tvoří rozpočet: seškrtá ekologii a diplomacii, přidá armádě | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Trump tvoří rozpočet: seškrtá ekologii a diplomacii, přidá armádě

ČTK

Donald Trump se dnes hodlá vložit do tvorby státního rozpočtu, napsal list The New York Times. Americký prezident má v konečném důsledku v plánu výrazně snížit investice naochranu životního prostředí a omezit výdaje ministerstva zahraničí, aby získal prostředky na prudké zvýšení výdajů na ozbrojené síly, napsal list s odvoláním na informované činitele Bílého domu.

Prezident dnes vyzve ministerstva a federální agentury, aby začaly pracovat na rozpočtu na příští fiskální rok, který v USA začne letos v říjnu. Krátce před úterním projevem před oběma komorami Kongresu bude prezident požadovat škrty ve výši desítek miliard dolarů v rozpočtu Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) a ministerstva zahraničí. Úspory zasáhnou i sociální programy, napsal newyorský list.

Úvodní práce na rozpočtu bývají většinou veřejností nepovšimnuty, tentokrát ale mají být hlasitým důkazem o rozhodnosti šéfa Bílého domu, který se v prvních týdnech vládnutí potýká s nemalými problémy. "Rozhodl se nejdřív vykonat skutek, a až pak přijde čas na diskuse," řekl listu manažer komunikace z Trumpovy volební kampaně Jason Miller. "Lidé nemusejí souhlasit se vším, co uděláte, ale budou respektovat, že postupujete podle volebního programu," dodal.

Trumpův daňový balíček "všem" rozhodně nepomůže, Amazon si brzy připlatí

Trump před zvolením i po něm ohlašoval rozšíření výzbroje americké armády, mimo jiné i strategického jaderného arzenálu. Jeho kapacita podle prezidenta zaostává. Minulý týden prezident prohlásil, že americké jaderné prostředky musejí být "nejlepší ze všech".

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte zde

Rozpočtové plány Bílého domu mohou narazit v Kongresu, který může ve fiskální struktuře provést podstatné změny, upozorňuje americký deník. Aby mohl Trump realizovat svůj plán, museli by poslanci, kteří mají podle ústavy v tvorbě rozpočtu poslední slovo, mimo jiné zmírnit nebo odstranit omezení nazbrojní výdaje, které bylo zavedeno v roce 2011 v zájmu rozpočtových úspor.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!