Trump v Davosu: Amerika bude chránit svou ekonomiku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Trump v Davosu: Amerika bude chránit svou ekonomiku. Nepředvídejme ekologickou apokalypsu

snk, bru

Americký prezident Donald Trump označil debatu o klimatické krizi za téma předpovídačů zkázy, těch, kteří vždy vidí kolem spíše to horší. Komentování agendy klimatické aktivistky Grety Thunbergové se tentokrát vyhnul. Jeho projev byl očekávaným bodem prvního dne Světového ekonomického fóra v Davosu.

Vliv člověka na klima je zásadním tématem letošního fóra. Podle Trumpa je spíš třeba podporovat optimismus, než pesimismus. „Alarmisté vždy požadují tu stejnou věc. Absolutní moc ovládat, přetvářet a kontrolovat každý aspekt našich životů,“ uvedl Trump.

Zopakoval, že ochrana klimatu nesmí ohrozit ekonomický vývoj. „Znovunalezená prosperita Ameriky je nepopiratelná, bezprecedentní a nerovná se jí nikdo jiný na světě," dodal Trump. „Vyzývám ostatní národy, aby následovaly náš příklad a osvobodily své občany od drtivé tíhy byrokracie,“ dodal prezident USA. 

Davos 2020: Jak uhlídat světové lídry? Náklady na bezpečnost hostů fóra se blíží miliardě korun

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová, která rovněž v Davosu vystoupila, je podle svých slov spokojena s tím, jak se šíří povědomí o vlivu člověka na klimatické změny. „V podstatě nic se s tím ale zatím neudělalo,“ vyčetla přítomným státníkům.

Prezidentské volby v USA 2020 přehledně >>>

Trumpovo vystoupení bylo pikantní mimo jiné v tom, že proběhlo jen pár hodin před očekávaným hlasováním o impeachmentu – ústavní žalobě na prezidenta kvůli údajnému zneužití jeho pravomocí, kterou má v úterý večer posuzovat americký Senát.

Volby v USA 2020: Kdo jsou Trumpovi vyzyvatelé a jak se vyznat ve složitém systému hlasování
„Nový světový chaos“. Globální lídři míří do Davosu
Senátoři rozhodnou o Trumpově osudu. Historicky prvním odvolaným prezidentem USA ale zřejmě nebude

 

Autor: snk, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!