Davos 2020: Náklady na bezpečnost hostů se blíží miliardě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Davos 2020: Jak uhlídat světové lídry? Náklady na bezpečnost hostů fóra se blíží miliardě korun

bru

Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra začíná toto úterý. Již nyní tak mají plné ruce práce organizátoři, kteří musí mimo jiné zajistit bezpečnost tří tisíc účastníků, mezi kterými jsou globální političtí lídři, nejbohatší lidé světa i renomovaní odborníci v různých oborech. Náklady na jejich ochranu během čtyřdenní akce stojí Švýcarsko nemalé peníze.

Bezpečnost summitu má na starosti regionální vláda kantonu Graubünden. Lokální úřady ale mohou požádat o pomoc policejní sbory ze sousedních kantonů. Během fóra v Davosu pravidelně hlídkuje i švýcarská armáda. Bezpečnost davoského fóra pak vyjde celkem na skoro miliardu korun.

Kanton Graubünden letošní náklady na zajištění davoského fóra vyčíslil na devět milionů švýcarských franků, tedy asi 210 milionů korun. Čtvrtinu uhradí samotný kanton, čtvrtinu Světové ekonomické fórum (WEF), osminu nákladů zaplatí město Davos a zbytek půjde ze státního rozpočtu.

Pak je třeba ještě připočíst náklady, které jdou za armádou. Stát totiž nese zodpovědnost za ochranu cizích hlav států, předsedů a členů vlád – švýcarská armáda bezpečnostní zajištění summitu z tohoto pohledu v minulosti vyčíslila na přibližně 32 milionů franků (748 milionů korun).

„Nový světový chaos“. Globální lídři míří do Davosu

Švýcarský parlament schválil, aby se na zajištění Světového ekonomického fóra v letech 2019 až 2021 podílelo až 5000 vojáků. „Náklady na nasazení jednotek na každoročním setkání Světového ekonomického fóra jsou prakticky totožné, jako kdyby se tyto bataliony účastnily pravidelného cvičení,“ uvádí WEF.

Švýcarská vláda v oficiálním sdělení k summitu připouští, že existuje reální hrozba teroristického útoku na fórum a jeho účastníky. „Ve světle teroristických útoku v Evropě z minulých let a pokračujících aktivit džihádistických skupin a organizací trvá zvýšené nebo vysoké riziko teroristických útoků v mnoha Evropských zemích,“ zní oficiální stanovisko. „Aby každoroční setkání Světového ekonomického fóra proběhlo bezpečně, jsou nezbytná silná preventivní opatření, včetně zesílené a viditelné přítomnosti policie, intenzivní výzvědné činnosti a bezpečnostních prohlídek,“ dodává komuniké.

Soumrak alpského lyžování. Globální oteplování připravuje slavné sjezdovky o miliardy eur

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!