Trump změnil soudní verdikt. Jeho přítel a exporadce Stone nemusí do vězení | E15.cz

Trump změnil soudní verdikt. Jeho exporadce, který za lhaní Kongresu dostal tři roky, nemusí do vězení

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

„Roger Stone již velmi trpěl,“ uvedl Bílý dům. „Bylo s ním zacházeno velmi nespravedlivě, stejně jako s mnoha dalšími v této kauze. Roger Stone je nyní volný muž!“ dodal.

Trump k uchránění Stonea před vězením využil zmírnění trestu, které na rozdíl od udělení milosti nevymaže odsouzení za spáchání trestného činu, upozornila agentura Reuters.

Trumpův krok pobouřil opoziční demokraty, kteří kritizovali již v květnu ministerstvo spravedlnosti za to, že zastavilo stíhání někdejšího prezidentova poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna.

Demokratický zákonodárce a předseda výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff prezidentův krok odsoudil. „Trump tak jasně ukazuje, že v Americe jsou dva justiční systémy: jeden pro jeho kriminální přátele a jeden pro všechny ostatní,“ prohlásil.

Mluvčí Trumpova demokratického volebního oponenta Joea Bidena, Bill Russo, obvinil Trumpa ze zneužívání pravomocí „ničením norem a hodnot, čímž naše země dává signál zbytku světa.“

Proti prezidentově kroku se ohradil také senátor Mitt Romney, který je jako jeden z mála republikánských zákonordárců kritický k Trumpovi a jako jediný straník hlasoval pro jeho odsouzení při únorovém jednání o ústavní žalobě v Senátu. „Bezprecedentní, historická korupce: Americký prezident zmírnil trest člověku, jehož uznala porota vinným z lhaní, když chránil toho stejného prezidenta,“ napsal Romney na twitteru. Podle americké rozhlasové stanice NPR je zatím jediným republikánem, který se k Tumpově rozhodnutí vyjádřil kriticky.

Stone agentuře AP řekl, že mu Trump zavolal v pátek večer, aby mu řekl, že má po starostech. „Prezident mi řekl, že se rozhodl, jako akt shovívavosti, plně zrušit můj trest, a vyzval mě, abych energicky pokračoval ve svém odvolání a obhajobě,“ řekl Stone telefonicky z Fort Lauderdale na Floridě, kde oslavoval se svými přáteli. „Je tu tolik lidí, kteří otevírají lahve šampaňského,“ dodal.

Stone byl s několika dalšími Trumpovými společníky obžalován v rámci vyšetřování Roberta Muellera, který se jako zvláštní vyšetřovatel zaměřoval na úlohu Ruska, které údajně pomohlo Trumpovi v prezidentských volbách v roce 2016. Muellerovo šetření zjistilo rozsáhlé kontakty mezi Trumpovou kampaní a Rusy, napsala agentura Reuters.

Bílý dům v prohlášení v pátek kritizoval Muellerovo vyšetřování a žalobce ve Stoneově případě. Stone je podle Bílého domu „obětí falešné zprávy o Rusku, který levice a její spojenci v médiích opakovali po léta ve snaze oslabit Trumpovo prezidentství“.

Trump na twitteru napsal, že „Roger Stone byl cílem nelegálního honu na čarodějnice, k němuž nikdy nemělo dojít. To ta druhá strana jsou kriminálníci, včetně Bidena a Obamy, kteří špehovali mou kampaň - a byli chyceni!“. Trump opakovaně nepodloženě tvrdí, že Obamova administrativa odposlouchávala jeho i další členy jeho kampaně po volbách v roce 2016, a že jeho společníci byli vyšetřováni kvůli snaze odcházející administrativy podrazit nastupující vládu. Pro jeho tvrzení však neexistují důkazy, poznamenává televize CNN.

Žalobci původně navrhli pro Stonea trest sedmi až deseti let vězení. Ministr spravedlnosti William Barr se v květnu uchýlil k mimořádně nezvyklému kroku a po Trumpově tweetu tento návrh zrušil a doporučil mírnější trest. Na protest proti tomuto zásahu pak z případu odstoupil celý tým žalobců.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video