Trump zvažuje schůzku s čínským prezidentem, chce řešit krizi v Hongkongu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Trump zvažuje schůzku s čínským prezidentem, chce řešit krizi v Hongkongu

Trump zvažuje schůzku s čínským prezidentem, chce řešit krizi v Hongkongu
Prezident Trump na návštěvě Číny.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Americký prezident Donald Trump kvůli krizi v Hongkongu pomýšlí na osobní schůzku se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ve středu večer místního času (dnes nad ránem středoevropského času) to napsal na twitteru. USA daly ve středu najevo své hluboké znepokojení ohledně informací, že do oblasti sousedící s Hongkongem se přesunují čínské polovojenské síly.

Trump na twitteru uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že když Si Ťin-pching bude chtít rychle a humánně vyřešit problém s Hongkongem, dokáže to. "Osobní schůzka?", ukončil tweet šéf Bílého domu.

Oba prezidenti se naposledy sešli v červnu při summitu skupiny G20 v japonské Ósace.

Neklid v Hongkongu pozastavil prodej apartmánů za miliardy

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, zažívá už více než dva měsíce mohutné demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

Agentura DPA píše, že Trump byl ve Spojených státech v poslední době stále silněji kritizován kvůli tomu, že se jasně nepostavil za demokratická práva obyvatel Hongkongu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!