Hongkongský neklid pozastavil prodej luxusních bytů | E15.cz

Neklid v Hongkongu pozastavil prodej apartmánů za miliardy

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Reputace Hongkongu coby příznivého místa pro byznys se začala hroutit. Kvůli vypjatým protestům přestává část tamních developerů nabízet své realitní projekty, informuje agentura Bloomberg.

CK Asset Holdings miliardáře Li Ka-shinga odkládá uvedení do prodeje 115 apartmánů z luxusního bytového komplexu na neurčito. Zájemcům měly být k dispozici už příští měsíc, cena jedné bytové jednotky dosahuje v přepočtu téměř tří set milionů korun.

Celkem by tak za ně developer mohl utržit 34 miliard korun. „Propagovat takový luxusní projekt by v současné společenské atmosféře bylo obtížné,“ cituje Bloomberg výkonného ředitele společnosti Asset Executive Justina Chiua.

Zde se nachází rezidenční komplex Asset Executive:

Nejde o jediný takový případ. Své plány mění i developer Sun Hung Kai Properties, který v rozporu s původním záměrem neuvede do prodeje části rezidenčního komplexu ve čtvrti Kowloon. Také zástupci této firmy argumentují aktuálním napětím, které v Hongkongu panuje. Situace dopadá i na akciový trh, když index MSCI Hong Kong odepsal během uplynulých třiceti dní 14 procent své hodnoty.

Demonstrace v jednom z obchodních uzlů jihovýchodní Asie pokračují už jedenáctým týdnem. Agentura Bloomberg připomíná, že eskalace napětí zvyšuje obavy z případné mobilizace čínských pořádkových sil. Takový krok by údajně odstrašil zahraniční firmy a dále podkopal hongkongskou nezávislost.

V předchozích dvou dnech muselo dokonce tamní letiště zrušit většinu spojů, neboť se protesty přesunuly i do letištní haly. Provoz byl obnoven ve středu ráno. V úterý policie nasadila na letišti proti tisícovkám černě oděných demonstrantů pepřový sprej a bila je obušky, zadrženo bylo pět lidí.

Čínský státní úřad pro záležitosti Hongkongu a Macaa se sídlem v Pekingu uvedl, že extrémní násilí musí být v souladu se zákonem tvrdě potrestáno. Úřad zároveň odsoudil "téměř teroristické zločiny", včetně několika incidentů napadení civilistů a členů policie.

Podle satelitních snímků se ve městě Šen-čen, které s Hongkongem sousedí, shromažďují příslušníci čínské polovojenské ozbrojené policie. Podle některých se jedná o manifestaci síly, čínská státní média ovšem uvedla, že jde pouze o předem plánovaná cvičení, která s demonstracemi nesouvisí. K pohybu bezpečnostních složek na hranicích města se vyjádřil na twitteru i americký prezident Donald Trump, podle kterého jejich přítomnost potvrdily americké tajné služby.

Prohlédněte si fotogalerii:

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému.S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.