Trumpův imigrační dekret je neplatný, potvrdil americký odvolací soud | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Trumpův imigrační dekret je neplatný, potvrdil americký odvolací soud

Trumpův imigrační dekret je neplatný, potvrdil americký odvolací soud
Donald Trump
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Americký odvolací soud potvrdil pozastavení platnosti dekretu, jímž prezident Donald Trump dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Soud není přesvědčen, že by Trumpův výnos měl význam pro zvýšení bezpečnosti Američanů, čímž jej zdůvodňoval Bílý dům. Podle soudu je zřejmé, že zákaz je neústavní.

Trump po žalobách proti prvnímu lednovému dekretu přišel v březnu s upraveným exekutivním příkazem, i ten však po sérii žalob soudy pozastavily.

Právní zástupci Bílého domu proti tomu podali odvolání, které dnes federální soud v Richmondu ve státě Virginie zamítl poměrem hlasů 10 ku třem.

Trump: NATO se musí zaměřit na terorismus i migraci

"Kongres dal prezidentovi široké pravomoci odepřít vstup cizincům, ale tato moc není neomezená. Nelze ji ponechat bez kontroly, když ji prezident, jako v tomto případě, vykonává prostřednictvím výnosu, který může způsobit nevratné škody jedincům napříč celou touto zemí," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Roger Gregory.

Virginský federální soud je prvním, který se k odvolání proti pozastavení platnosti dekretu vyjádřil. Očekává se, že pokud Trump neuspěje ani s jinými odvoláními, obrátí se na nejvyšší soud.

Trump se na jednání s Tuskem neshodl na postoji k Rusku
Analýza: Módní pojem postpravda. Nejvíce nás „manipulují“ příběhy, ne fakta. Ví to i Babiš

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!