Trumpův imigrační dekret je neplatný, potvrdil americký odvolací soud | E15.cz

Trumpův imigrační dekret je neplatný, potvrdil americký odvolací soud

Donald Trump
Donald Trump
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký odvolací soud potvrdil pozastavení platnosti dekretu, jímž prezident Donald Trump dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Soud není přesvědčen, že by Trumpův výnos měl význam pro zvýšení bezpečnosti Američanů, čímž jej zdůvodňoval Bílý dům. Podle soudu je zřejmé, že zákaz je neústavní.

Trump po žalobách proti prvnímu lednovému dekretu přišel v březnu s upraveným exekutivním příkazem, i ten však po sérii žalob soudy pozastavily.

Právní zástupci Bílého domu proti tomu podali odvolání, které dnes federální soud v Richmondu ve státě Virginie zamítl poměrem hlasů 10 ku třem.

"Kongres dal prezidentovi široké pravomoci odepřít vstup cizincům, ale tato moc není neomezená. Nelze ji ponechat bez kontroly, když ji prezident, jako v tomto případě, vykonává prostřednictvím výnosu, který může způsobit nevratné škody jedincům napříč celou touto zemí," uvedl ve zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Roger Gregory.

Virginský federální soud je prvním, který se k odvolání proti pozastavení platnosti dekretu vyjádřil. Očekává se, že pokud Trump neuspěje ani s jinými odvoláními, obrátí se na nejvyšší soud.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video