Tržby maloobchodů v Německu rostly v pololetí nejvíce za 20 let | E15.cz

Tržby maloobchodů v Německu rostly v pololetí nejvíce za 20 let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maloobchodní tržby v Německu vzrostly podle údajů spolkového statistického úřadu za leden až červen o 2,5 procenta. To byl nejvyšší růst od roku 1994, kdy statistici začali tento údaj sledovat. Zpráva posiluje očekávání, že soukromá spotřeba bude letos hlavním pohonem růstu největší evropské ekonomiky.

V samotném červnu však obrat maloobchodů klesl meziměsíčně v reálném vyjádření o 2,3 procenta, což byl nejvyšší pokles od konce roku 2013. Analytici čekali naopak růst o 0,3 procenta. Tento údaj je však velmi kolísavý a často bývá výrazně revidován.

V meziročním srovnání tržby stouply o 5,1 procenta. Němci více utráceli za textil, kosmetiku, léky a další položky, jako knihy a šperky. Vysoký růst tržeb za pololetí je další dobrou zprávou pro německou ekonomiku a naznačuje, že výdaje domácností jsou silné. Navazují na další údaje, které ukázaly, že zaměstnanost a nálada mezi německými spotřebiteli je na vysoké úrovni.

Vyšším útratám nahrává levná ropa, díky které zůstává mnoha spotřebitelům více peněz na nákupy dalšího zboží. Také mzdy rostou, což podporuje soukromou spotřebu, napsala agentura Reuters. Největší evropská ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vykázala růst 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky. V prvním čtvrtletí ale růst zpomalil na 1,1 procenta. Německá vláda v květnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem počítá i v příštím roce.

Graphical visualization of De Retail Sales Yoy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video