Turecko opět pohrozilo: Vypovíme dohodu s EU, pokud unie nezruší víza | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Turecko opět pohrozilo: Vypovíme dohodu s EU, pokud unie nezruší víza

Turecko opět pohrozilo: Vypovíme dohodu s EU, pokud unie nezruší víza
Migrant
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Turecko bude muset vypovědět dohodu s Evropskou unií o vracení migrantů, pokud Brusel tureckým občanům neumožní cestovat bez víz do schengenského prostoru volného pohybu. V rozhovoru poskytnutém turecké veřejnoprávní televizi TRT to dnes uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Únorová dohoda umožňuje za určitých podmínek vracet migranty z Řecka do Turecka.

Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázal výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro turecké občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.

Řecko už migranty v Turecku neláká, připlouvají jich jen desítky

Zatímco Turecko tvrdí, že všechny podstatné podmínky pro zrušení víz splnilo, podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s evropským policejním úřadem Europol a protiteroristické zákony.

Ankara odvolala velvyslance v Německu. Merkelová: Naše vztahy jsou silné

Prezident Recep Tayyip Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje. Několikrát také odmítl možnost, že by Ankara změnila své protiteroristické zákony, u kterých se Západ obává, že mohou být zneužity proti opozici.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!