Turecko zavírá stovky organizací. Jsou spojeny s terorismem, tvrdí | E15.cz

Turecko zavírá stovky organizací. Jsou spojeny s terorismem, tvrdí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecké ministerstvo vnitra pozastavilo činnost 370 nevládních organizací kvůli údajnému napojení na teroristické aktivity. Informovala o tom vláda. Podle agentury Reuters jde mimo jiné o dětské organizace či skupiny bojující za lidská práva.

"Tyto organizace nejsou uzavřeny, jejich činnost byla pozastavena. Jsou pádné důkazy, že jsou spojeny s teroristickými organizacemi," uvedl turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.

Podle agentury AP turecká policie provedla v kancelářích některých organizací razie. V několika případech se setkala s odporem, což vedlo k zadržení členů organizací.

Turecká vláda se stala terčem ostré kritiky kvůli postupu proti svým odpůrcům po červencovém nezdařeném pokusu o vojenský převrat.

Kvůli údajnému napojení na duchovního Fethullaha Güllena žijícího v USA, kterého vláda viní ze zosnování pokusu o puč, bylo zhruba 37 000 lidí uvězněno. Více než 110 000 lidí bylo ze stejného důvodu propuštěno z práce či přesunuto na nižší pozici, píše agentura Reuters.

"Turecko musí bojovat s terorismem na tolika různých frontách. Snažíme se očistit státní instituce od gülenistů. A zároveň bojujeme s kurdskými ozbrojenci a Islámským státem," uvedl Kurtulmuş.

Z 370 organizací s pozastavenou činností je podle ministerstva vnitra 153 napojeno na Gülenovo hnutí, 190 na Stranu kurdských pracujících (PKK), 19 na Revoluční stranu pro lidové osvobození (DHKP-C) a osm na Islámský stát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video