Ukrajina a EU podepsaly politickou část asociační dohody | E15.cz

Ukrajina a EU podepsaly politickou část asociační dohody

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes podepsal s lídry Evropské unie na summitu v Bruselu politickou část asociační dohody EU s Ukrajinou. Na Twitteru to uvedli prezident EU Herman Van Rompuy i český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podpis částí smlouvy týkajících se politického dialogu, spolupráce v obranné a bezpečnostní politice či podpory při reformách je výrazem unijního zájmu spolupracovat s nynější přechodnou vládou v Kyjevě, neuznávanou Moskvou.

Jaceňuk spolu s předsedou Evropské komise Josém Barrosem, prezidentem EU Van Rompuyem a šéfy států a vlád evropské osmadvacítky, mezi nimiž byl i český premiér Bohuslav Sobotka, stvrdili preambuli, první, druhou a sedmou hlavu smlouvy a také závěrečný protokol, odsouhlasený v pondělí ministry zahraničí EU.

Jednání ještě budou pokračovat

Dohoda je prozatímní a její signatáři se v ní zavázali, že chtějí dotáhnout do konce jednání i o ostatních částech úmluvy.

Podpisu se tak dnes dočkala část textu, který loni v listopadu odmítl podepsat tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Následné demonstrace proti jeho rozhodnutí odstartovaly na Ukrajině krizi, která zatím skončila Západem neuznaným připojením ukrajinského poloostrova Krym k Ruské federaci.

Unie také hodlá až do listopadu ze své strany jednostranně plnit podmínky smlouvy o volném obchodu, která je s asociační dohodou spojená. Otevře tak svůj trh pro naprostou většinu ukrajinského zboží. Tuto část balíčku unijní hospodářské pomoci určené Ukrajině musí ještě formálně potvrdit členské země a také Evropský parlament.

Celý komplex dohod by měl být podle představ unijních diplomatů podepsán nejspíš někdy po 25. květnu, kdy se mají na Ukrajině konat prezidentské volby. Poté budou muset smlouvy projít také ratifikačním procesem v unijních státech.

Radek Palata: Sankce nevyřeší jádro problému

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video