Ukrajina chce arbitráž kvůli plynu a 100 miliard dolarů za zábor Krymu | E15.cz

Ukrajina chce arbitráž kvůli plynu a 100 miliard dolarů za zábor Krymu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina předala mezinárodní arbitráži stížnost na Rusko za jeho "svévolné" zvyšování vývozní ceny zemního plynu a za anexi ukrajinského Krymu. Ukrajinské televizi to v neděli oznámil úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Za zábor Krymského poloostrova podle něj Kyjev žádá po Rusku 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun).

„Rusko si zvyklo své zákazníky vydírat,“ komentoval prezident cenovou politiku ruské státní plynařské společnosti Gazprom. Kyjevu vadí, že cenu za dodání tisíce kubických metrů plynu, která za bývalého prezidenta Viktora Janukovyče dosahovala 268,5 dolaru, Gazprom po Janukovyčově pádu jednostranně zvýšil na 485 dolarů.

Plynem Moskva podle Turčynova vydírá nejen Ukrajinu, ale i další evropské země. „Mezinárodní arbitráž by měla zabránit praxi, kdy Moskva svévolně ceny plynu zvyšuje,“ konstatoval prezident. Kyjev přitom doufá, že ve sporu s Ruskem nezůstane osamocen. „Očekáváme, že naši strategičtí partneři budou postupovat koordinovaně a společně přinutíme Rusko respektovat stanoviska civilizovaných zemí,“ řekl Turčynov.

Za škody způsobené ztrátou Krymu bude Ukrajina po Rusku požadovat 100 miliard dolarů, uvedl dále. Ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko minulý týden prohlásil, že Ukrajina průběžně přichází o produkci krymských výrobních závodů, ale například i o bohatství krymského pobřežního šelfu se zásobami zemního plynu. Značné sumy ztrácí ukrajinská státní pokladna i tím, že nemá možnost využívat infrastrukturu krymských přístavů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video