Ukrajina je prý připravena na přechodný kompromis o ceně plynu | E15.cz

Ukrajina je prý připravena na přechodný kompromis o ceně plynu

montáž, E15
montáž, E15
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina je připravena platit dočasnou kompromisní cenu za ruský plyn. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil ukrajinský ministr energetiky. Ruský plynárenský podnik Gazprom, monopolní vývozce této suroviny z Ruska, ale podle něj není ochoten vyjednávat.

Rusko v červnu přestalo Ukrajině dodávat svůj zemní plyn kvůli sporům o nezaplacené účty a o cenu za plyn. Od té doby panují obavy, že to ohrozí plynulost dodávek suroviny z Ruska do zbytku Evropy. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan sdělil, že Ukrajina je připravena na kompromis o ceně, dokud nebude vyřešen soudní spor, který vede proti Gazpromu.

„Jsme připraveni jednat o nějakém rozumném kompromisu ohledně ceny, dokud situace nebude vyřešena (u soudu)… Gazprom se ale vyjednávacího procesu neúčastní,“ řekl podle Reuters Prodan novinářům. „Ze strany Gazpromu zatím není žádný kompromis,“ uvedl také ministr.

Jsme připraveni jednat o nějakém rozumném kompromisu ohledně ceny

Šéf ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz v červnu sdělil, že Kyjev je připraven 18 měsíců platit kompromisní cenu 326 dolarů za tisíc krychlových metrů ruského plynu, aby tak poskytl víc času na ukončení cenového sporu s Moskvou. Prodan dnes nesdělil, o jaké kompromisní ceně je Ukrajina ochotna uvažovat.

Naftogaz v červnu podal žalobu u arbitrážního soudu ve Stockholmu, aby zajistil „spravedlivou a tržní cenu“ pro dodávky zemního plynu od Gazpromu. Není zatím jasné, kdy by soud mohl vynést konečný verdikt.

Ukrajina nyní čerpá více zemního plynu z Evropské unie. Z Polska, Maďarska a Slovenska má prostřednictvím zpětných dodávek podle Prodana obdržet zhruba 16 miliard krychlových metrů plynu, což prý pokryje zhruba polovinu letošních ukrajinských potřeb u dovozu plynu za zahraničí. Na období od října do března ale prý Kyjev musí najít dalších pět miliard kubických metrů z dovozu.

Gazprom se k věci odmítl vyjádřit. Podnik již v dubnu vyjádřil pochybnost ohledně zákonností zpětných dodávek plynu na Ukrajinu, které mají nahradit dodávky z Ruska.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.