Ukrajina má nového premiéra, funkci převzal dosavadní šéf parlamentu | e15.cz

Ukrajina má nového premiéra, funkci převzal dosavadní šéf parlamentu

Volodymyr Hrojsman
Volodymyr Hrojsman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský parlament dnes schválil demisi dosavadního šéfa vlády Arsenije Jaceňuka a novým premiérem jmenoval dosavadního předsedu parlamentu Volodymyra Hrojsmana. Zastupitelé zároveň vyhověli žádosti dřívějšího kabinetu a odvolali rezoluci, která negativně hodnotila jeho činnost. Parlament zároveň schválil program nové vlády.

Kandidaturu osmatřicetiletého Hrojsmana doporučil poslancům prezident Petro Porošenko, který budoucího premiéra označil za „politika nového typu“. Podle prezidenta bude mít Ukrajina „politicky odpovědnou vládu“. Tuto politickou odpovědnost ponesou dvě politické strany a skupina nezařazených poslanců, uvedl Porošenko.

Dosavadní vládní koalice se v únoru rozpadla, když podporu kabinetu vypověděly strany Vlast a Svépomoc. Novou vládní většinu tak nyní tvoří jen zastupitelé dvou největších stran - Bloku Petra Porošenka (BPP) a Jaceňukovy Lidové fronty (LF). Většinu doplňuje skupina nezařazených poslanců, které opozice označuje za kariéristy a přeběhlíky.

Podle informací ukrajinského tisku tvoří ve sněmovně, která má 450 členů, novou koalici 227 poslanců. Jaceňukova vláda měla po volbách z října 2014 zkraje podporu kolem 300 zastupitelů. Kromě stran Vlast a Svépomoc ji původně podporovala i populistická Radikální strana, která přešla k opozici loni v září. Později vládní většinu opustili i poslanci stran Vlast a Svépomoc.

Strana Vlast expremiérky Julije Tymošenková na zasedání oznámila, že bude v opozici vůči nové Hrojsmanově vládě jako součást „evropské demokratické opozice“. Od nové vlády se rovněž distancoval šéf radikálů Oleh Ljaško, který obvinil Porošenka, že se nominací Hrojsmana snaží uzurpovat moc. Hlavní opoziční silou na Ukrajině zůstává Opoziční blok, jehož páteř tvoří příslušníci bývalé vládní proruské Strany regionů.

Porošenko v projevu oznámil, že součástí vlády bude nově i ministerstvo pro záležitosti Donbasu

Demisi Jaceňuka, jmenování Hrojsmana a zrušení únorové rezoluce hodnotící negativně vládu schválili poslanci jedním usnesením, což byl podle tvrzení opozice neústavní krok. Pro usnesení nakonec hlasovalo podle agentury Unian 257 poslanců, proti se jich postavilo 50.

Většinou 243 hlasů na závěr dnešního zasedání poslanci schválili vládní program. Stalo se tak až napotřetí, když v prvních dvou případech nebyl v sále dostatek poslanců vládní většiny. Hrojsmanův kabinet má zaručenou roční neodvolatelnost, protože podle ústavy nesmí sněmovna rok po schválení programu hlasovat o nedůvěře vládě.

Hrojsman v projevu konstatoval, že jeho vláda nebude v zemi tolerovat korupci a posílí vztahy s Evropou. „Vnímám hrozby, jimž čelíme. Varuji hlavně před třemi z nich: korupcí, neefektivní správou a populismem. Nejsou to menší ohrožení, než jsou nepřátelské operace na východě země,“ řekl Hrojsman. Svůj emotivní projev zakončil sebevědomým zvoláním „Ukážu vám, jak se má řídit země!“

V nové vládě by měli zůstat na svých postech ministr zahraničí Pavlo Klimkin, ministr vnitra Arsen Avakov a ministr obrany Stepan Poltorak. Šéfa diplomacie a obrany podle ústavy nominuje do vlády prezident.

Na východě země bojuje 69 tisíc ukrajinských vojáků

Prvním místopředsedou vlády a ministrem hospodářského rozvoje a obchodu se má podle médií stát Stepan Kubiv. Kromě něj má zasednout ve vládě dalších pět vicepremiérů. Do čela klíčového ministerstva financí se postaví Oleksandr Danyljuk.

Porošenko v projevu oznámil, že součástí vlády bude nově i ministerstvo pro záležitosti Donbasu, které se bude zabývat záležitostmi uprchlíků a správy oblastí, kde podle něj probíhá „protiteroristická operace“.

Konstatoval, že na východě Ukrajiny je do boje proti proruským povstalcům nasazeno 69 tisíc ukrajinských vojáků. Prezident při této příležitosti vyzval poslance, aby schválili ústavní změny o decentralizaci země s cílem „zajistit pokojný návrat Donbasu“.

Volodymyr Hrojsman (38)
Do čela parlamentu byl zvolen v listopadu 2014 po říjnových parlamentních volbách, ve kterých kandidoval za Blok Petra Porošenka, stranu současné hlavy státu.
Od února 2014 do prosince 2014 byl vicepremiérem a ministrem pro regionální rozvoj ve vládě Arsenije Jaceňuka.
Jaceňukova vláda se moci ujala v únoru, když byl svržen proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče. Po Jaceňukově rezignaci v červenci 2014 byl Hrojsman považován za jeho nástupce, ukrajinský parlament však rezignaci Jaceňuka odmítl. Jako ministr pro regionální rozvoj se Hrojsman výrazně zapsal do jednání o široké autonomii Donbasu.
Volodymyr Hrojsman se narodil 20. ledna 1978 ve městě Vinnycja. Již ve svých 14 letech pracoval jako zámečník a po ukončení střední školy byl obchodním ředitelem dvou menších společností.
V letech 2000 až 2003 studoval právní vědy na Mezioblastní akademii personálního managementu a v roce 2010 ukončil Národní akademii státní správy.
V roce 2002 byl zvolen do městské rady rodné Vinnycji, v roce 2005 byl pověřen vedením města a ve volbách o rok později byl ve svých 28 letech zvolen starostou města. V roce 2010 funkci starosty ve volbách s přehledem obhájil.
Hrojsman, který je židovského původu, je ženatý, má dvě dcery a syna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery