Ukrajina prý bojuje s ruskými obrněnci. Moskva se tomu vysmívá | E15.cz

Ukrajina prý bojuje s ruskými obrněnci. Moskva se tomu vysmívá

Proruský separatista v Doněcké oblasti
Proruský separatista v Doněcké oblasti
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina dnes obvinila Rusko, že se pokusilo otevřít novou frontu bojů na jihovýchodě země, kde ukrajinští vojáci a pohraničníci svedli boj s kolonou obrněnců. Ta prý pronikla na Ukrajinu z Ruska přes hranice u Novoazovska a mířila k přístavu Mariupol u Azovského moře. Zprávy ukrajinských médií potvrdilo armádní velení.

„Dnes ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblast,“ řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům.

„Neslyšel jsem o tom, ale je spousta dezinformací o našich 'invazích',“ ironicky odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5:20 (04:20 SELČ) hranice u Novoazovska, ukrajinští pohraničníci však zahájili boj s útočníky a přivolali posily. Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit, silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda, z Ruska však prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovska.

Strach z ruské invaze

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že ruská invaze začala.

„Vypuklo to okolo osmé ráno. Objevilo se nejméně sedm tanků, raketomety a obrněné vozy,“ řekla agentuře Reuters Ljudmila z Novoazovka. Na některých tancích prý byly vlajky se znakem separatistické jednotky, která si říká Pravoslavná osvobozenecká armáda. Lidi v Novoazovsku se raději poschovávali do sklepů, z radnice stáhli ukrajinskou vlajku.

Nejde o invazi, ubezpečuje armádní analytik

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země. „Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů vojenské techniky,“ uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku.

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále. V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady Lysenko ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhanska nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.

Konflikt si podle odhadu OSN vyžádal už více než 2000 mrtvých.

Vladimír Šolc: Od počátku ukrajinského konfliktu nám přibyli klienti

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.