Ukrajina stíhá střelce z černé roty, na Majdanu měli zabít desítky lidí | E15.cz

Ukrajina stíhá střelce z černé roty, na Majdanu měli zabít desítky lidí

Oběti protivládních protestů na kyjevském Majdanu
Oběti protivládních protestů na kyjevském Majdanu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinským vyšetřovatelům se podařilo zjistit totožnost všech příslušníků takzvané černé roty policejní jednotky Berkut, kteří jsou podezřelí ze střelby do účastníků opozičních demonstrací v Kyjevě. Ty předcházely pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče loni v únoru.

Černá rota Berkutu má podle vyšetřovatelů na svědomí životy 39 demonstrantů a osm raněných, celkově si konec režimu vyžádal stovku obětí.

Z 23 podezřelých je podle generální prokuratury pět za mřížemi ve vyšetřovací vazbě: velitel jednotky a dva jeho podřízení byli zadrženi již loni na jaře, další dva příslušníky černé roty se policistům a agentům tajné služby podařilo dopadnout v pondělí, zbývajících 18 policistů je stíháno v nepřítomnosti.

Všichni jsou obviněni ze série trestných činů, sahající od překročení služebních pravomocí přes ztrátu služební zbraně až po masové vraždy.

Stovka obětí

Při demonstracích na kyjevském Majdanu byla zabita zhruba stovka lidí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý pátek prohlásil, že stopy vyšetřování masakru z Kyjeva vedou k poradci ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva to označila za nesmysl.

Sám Putin v televizním rozhovoru ukrajinská nařčení na adresu Kremlu odmítl. „Je to naprosto úplná hloupost, natolik vzdálená skutečnosti, že se lze jen divit, odkud se vzala,“ prohlásil a doporučil ukrajinským politikům větší obezřetnost v tvrzeních, s kterými se pokoušejí vyrukovat.

Radek Palata: Majdan se ztratil v chřestění zbraní

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.