Ukrajina vydá na podporu Naftogazu dluhopisy za dvě miliardy dolarů | e15.cz

Ukrajina vydá na podporu Naftogazu dluhopisy za dvě miliardy dolarů

ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina vydá dluhopisy v domácí měně za zhruba dvě miliardy dolarů (49,4 miliardy korun), aby podpořila státní energetický podnik Naftogaz. Podle agentury Reuters to uvádí dokument zveřejněný na internetové stránce vlády. Ropný a plynárenský podnik Naftogaz hospodaří s podstatně větším schodkem než ukrajinská vláda. Podnik po Kyjevu žádá, aby mu pomohl s placením účtů.

Ukrajina na podporu Naftogazu vydá dluhopisy v domácí měně v hodnotě 31,5 miliardy hřiven, stojí v dokumentu. Podle agentury Reuters bude prodej postupovat zřejmě obdobně jako u dřívějších transakcí. Nové dluhopisy pravděpodobně koupí centrální banka, což by mělo uvolnit finanční prostředky pro Naftogaz, který jimi bude financovat svůj dovoz zemního plynu.

Ukrajina v uplynulém roce vydala na podporu Naftogazu dluhopisy v domácí měně v objemu 96,6 miliardy hřiven. Tyto operace však vytvářejí tlak na ukrajinské devizové rezervy, které jsou na nejnižší úrovni za deset let. V současnosti dosahují zhruba 7,5 miliardy dolarů (185,2 miliardy korun), což by sotva stačilo na pokrytí dovozu na pět týdnů, napsal Reuters. Důvodem tohoto stavu jsou mimo jiné i loňské splátky dluhu za ruský plyn a podpora domácí měny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video