Ukrajina zvažuje celní unii s Ruskem a dalšími státy | E15.cz

Ukrajina zvažuje celní unii s Ruskem a dalšími státy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Ukrajina uvažuje o vstupu do celní unie, kterou tvoří Rusko, Kazachstán a Bělorusko. Prohlásil to dnes ukrajinský premiér Mykola Azarov na schůzce šéfů vlád bývalých sovětských republik v Petrohradě. S novou myšlenkou přišel v době, kdy se perspektivy sblížení Ukrajiny s EU ocitly v ohrožení kvůli odsouzení ukrajinské opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové.

„Pověřil jsem ministerstvo hospodářství, aby vyhodnotilo technická pravidla (celní unie) s předpokladem našeho možného vstupu. Myslíme si, že to usnadní obchod mezi našimi zeměmi,“ řekl Azarov.

Ruský premiér Vladimir Putin označil rozhodnutí Ukrajiny za důležitý krok kupředu k integraci Kyjeva do celní unie. Vyzval Kyjev, aby se „zbavil politické fobie“ a spočítal si „ekonomický prospěch“ budoucího členství v celní unii.

„Je to otázka ekonomických výhod. Je třeba počítat, zvažovat věci, zbavit se politických fobií minulosti a hledět do budoucnosti,“ řekl Putin na tiskové konferenci v Petrohradě.

V úterý Putin oznámil, že Rusko a bývalé sovětské republiky podepsaly dohodu o vytvoření zóny volného obchodu, která vytvoří nový základ obchodních a hospodářských vztahů v rámci Společenství nezávislých států (Ázerbájdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a Ukrajina).

Jednání o zóně volného obchodu se konají v době, kdy Evropská unie odložila plánovanou návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče v Bruselu kvůli odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové k sedmi letům vězení za překročení pravomocí. Janukovyč měl v Bruselu jednat o přidružení Ukrajiny k EU.

Rusko se už měsíce snaží přitáhnout Ukrajinu do své celní unie s Běloruskem a Kazachstánem, která je v platnosti od léta loňského roku. Snaží se přesvědčit Kyjev, že by tím získal více než sblížením s Evropskou unií. Ukrajina doposud návrhy Moskvy na vstup do unie odmítala a dávala přednost „spolupráci“ s unií s perspektivou, že bude jednou jejím členem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.