Ukrajinská ekonomika se staví na nohy, loni výrazně rostla | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ukrajinská ekonomika se staví na nohy, loni výrazně rostla

Ukrajinská ekonomika se staví na nohy, loni výrazně rostla
Kyjev, Ukrajina
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Levchuk Volodymyr via Wikimedia Commons

ČTK

Ukrajinská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí výrazně oživila a podle předběžných odhadů vykazovala meziroční nárůst o 4,5 až 4,8 procenta. K oživení přispěl průmysl i zemědělství, uvedl šéf ukrajinského statistického úřadu Ihor Verner. Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o dvě procenta.

"Můžeme nyní mluvit o zrychlení růstu hrubého domácího produktu ve čtvrtém čtvrtletí," řekl podle agentury Reuters Verner. Jeho odhad je vyšší než odhad centrální banky. Ta v lednu uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vzrostla o 3,1 procenta a za celý rok vykázala růst o 1,8 procenta.

Motorem růstu byl podle Vernera lepší výkon průmyslu a také silný zemědělský sektor. Podle údajů statistického úřadu průmyslová výroba loni po čtyřech letech poklesu vzrostla o 2,4 procenta.

Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem

Ukrajinská ekonomika se vzpamatovává z hluboké recese, která trvala dva roky. Mezinárodní měnový fond (MMF) zemi v roce 2014 schválil dvouletý program hospodářské pomoci v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, měla Ukrajina získat 40 miliard dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!