Ukrajinský prezident Janukovyč amnestoval zatčené demonstranty | E15.cz

Ukrajinský prezident Janukovyč amnestoval zatčené demonstranty

Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč
Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal zákon o amnestii všech zadržených opozičních demonstrantů od 21. listopadu, kdy v Kyjevě propukly protesty proti rozhodnutí ukrajinského vedení nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Oznámila to stanice BBC na svém webu.

V centru Kyjeva už déle než měsíc protestují přívrženci opozice, dožadují se odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Opozice ale zatím dokázala prosadit pouze požadavek na osvobození demonstrantů zatčených při brutálním zásahu policistů na konci listopadu.

Server newsru.com poznamenal, že Janukovyč díky dohodě s Ruskem, odkládající hrozbu státního bankrotu o půldruhého roku až dva roky, může nyní odmítnout další opoziční požadavky.

Amnestii minulý týden schválil parlament jako zákon „o odstranění negativních následků a nepřípustností stíhání a potrestání v souvislosti s událostmi během konání pokojných shromáždění“.

Amnestie se podle prezidentova kancléře vztahuje na všechny zadržené v období od 21. listopadu, kdy demonstrace v Kyjevě začaly, do přijetí zákona. Počítá i s ukončením všech trestních případů vedených proti nim. Nové případy se nemají otvírat. Zrušeny a vymazány mají být i mezitím vynesené rozsudky nad demonstranty.

Ukrajina se přimyká k Rusku

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video