Unie změní zákony, aby vybrala více peněz na daních od internetových gigantů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Unie změní zákony, aby vybrala více peněz na daních od internetových gigantů

ČTK

Evropská unie změní zákony, aby prostřednictvím daní vybrala více peněz od velkých internetových firem, jako je například Google nebo Amazon. Jednat o tom budou příští týden její ministři financí. Internetoví giganti čelí v Evropě rostoucímu tlaku, protože odvádějí nižší daně a země EU je často nedokážou přimět, aby platili víc.

Podle stávající legislativy jsou firmy povinné platit daně v zemích, kde mají stálé fyzické zastoupení. Z dokumentu připraveného estonským předsednictvím EU vyplývá, že nově by odváděly zisky tam, kde je vytvářejí. Státy evropské osmadvacítky mají v daňových otázkách právo veta, které v minulosti použily k blokování reforem.

Některé země se nyní snaží vymáhat od internetových firem splátky daní zpětně, ale čelí právním překážkám. Francouzská vláda například trvá na tom, že americká internetová společnost Google dluží jejím úřadům 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun) na daních za období 2005 až 2010.

Odvolává se tedy proti červencovému rozsudku pařížského správního soudu, který její žalobu zamítl. Poukázal na to, že evropská centrála firmy v Irsku nepodléhá francouzským daňovým zákonům.

Spor Intelu s Evropskou unií spěje ke konci, kauza se může stát významným precedentem i pro Google

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!