Unijní agentura pro ochranu hranic přijme prvních 220 úředníků | E15.cz

Unijní agentura pro ochranu hranic přijme prvních 220 úředníků

Fabrice Leggeri
Fabrice Leggeri
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přibližně 220 lidí do konce příštího roku bude muset přijmout nová agentura, která bude koordinovat práci budoucí společné Evropské pobřežní a pohraniční stráže. Novinářům to řekl Fabrice Leggeri, šéf nynějšího Frontexu, na jehož základě nová agentura vznikne. Frontex sídlící ve Varšavě v současnosti zaměstnává asi 350 lidí.

Plán na vznik nové Evropské pobřežní a pohraniční stráže předložila Evropská komise loni v prosinci. V zásadě už s ním vyslovily souhlas členské země EU i Evropský parlament, závěrečné potvrzení a tedy platnost příslušných pravidel předpokládá Leggeri v září či říjnu. EU si představuje, že by nová agentura začala existovat do konce roku. Základem pro ni bude právě Frontex, jehož pravomoci se výrazně rozšíří.

Cílem je mít dohromady 600 osob do konce příštího roku, uvedl Leggeri. Tito lidé ovšem nebudou samotnou nově vznikající společnou unijní pohraniční stráží, ale budou zaměstnanci agentury, která bude například provádět hodnocení slabin v ochraně vnější unijní hranice jednotlivými členskými zeměmi, koordinovat společnou práci pohraničníků a poskytovat jim případně potřebnou techniku a pomáhat členským zemím s organizací návratů těch migrantů, kteří v EU nemají právo na azyl.

Podle schválených pravidel budou společné týmy rychlé reakce tvořit pohraničníci a další odborníci, jež poskytnou členské země do společné „zásobárny“ pro případ potřeby. Celkem 1500 těchto mužů a žen by mělo být schopno přijet kamkoliv v unii pomáhat s ochranou hranice do pěti pracovních dní, prakticky tedy do týdne.

„Není to jen zvýšení počtů, ale také kvalitativní posun. Vyžaduje to společné standardy a požadavky pokud jde například o výcvik a schopnosti,“ poznamenal Leggeri. Bude tak podle něj potřeba jasně definovat, co přesně budou muset umět a znát ti, kdo se budou do práce Evropské pobřežní a pohraniční stráže zapojovat.

Podle Leggeriho bude významnou součástí práce nové agentury právě hodnocení slabin v ochraně hranic, první dobrovolná pilotní hodnocení by měla začít vznikat ve spolupráci s členskými státy už tento podzim.

Šéf Frontexu také připomněl, že pokud se některá členská země nebude chtít doporučeními budoucí unijní agentury řídit a bude odmítat spolupracovat, budou moci nakonec ostatní členské země EU rozhodnout o dočasné obnově hraničních kontrol s tímto státem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video