Unijní pohraničníci budou poprvé hlídat hranici mimo EU, zahájili operaci v Albánii | E15.cz

Unijní pohraničníci budou poprvé hlídat hranici mimo EU, zahájili operaci v Albánii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) zahájila svou vůbec první společnou operaci na území nečlenské sousední země Evropské unie. Mezi více než desítkou států, které se do této operace zapojí, je i Česká republika. Informoval o tom Frontex a také albánská média.

Na základě příslušné dohody, která byla s Albánií podepsána loni v říjnu a vstoupila v platnost 1. května, budou jednotky Frontexu posílány s albánskou pohraniční stráží na albánsko-řeckou hranici. Úkolem je pomoci Albánii s ochranou hranice a potíráním přeshraniční trestné činnosti.

Frontex může při svém působení poskytovat technickou a operativní podporu. Konkrétně půjde například o pomoc při provádění kontrol na hraničních přechodech a při zabraňování neoprávněných vstupů na albánské území, což se týká především takzvané ilegální migrace.

Agentura sdělila, že na začátku operace do Albánie vyšle 50 svých příslušníků, 16 hlídkových vozů a jedno vozidlo s termovizí. Jde o prostředky a osoby poskytnuté dvanácti členskými zeměmi EU, mezi nimiž jsou vedle Česka například také Francie, Německo, Polsko a Rakousko.

Český ministr vnitra Jan Hamáček při dubnové návštěvě Tirany svému resortnímu kolegovi Sanderu Lleshajovi mimo jiné řekl, že v případě prudkého zhoršení situace s nelegálními vstupy migrantů na Balkáně je Česká republika připravená poslat do Albánie policisty i techniku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video