USA a Rusko obnoví jednání o koordinaci operací v Sýrii | E15.cz

USA a Rusko obnoví jednání o koordinaci operací v Sýrii

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci Spojených států a Ruska zřejmě v nejbližší době začnou opět jednat o koordinaci vojenských operací v Sýrii, kde nyní obě země provádějí letecké útoky. Mluvčí amerického ministerstva obrany v pátek uvedl, že Washington dostal z Moskvy odpověď na své návrhy, které se týkají například zajištění bezpečnosti letadel a pravidel, jimiž by se měli jejich piloti řídit. Společné jednání by se mohlo uskutečnit už tento víkend.

Rusko i Spojené státy vylučují vzájemnou spolupráci při operacích v Sýrii, jejichž deklarovaným cílem je boj s radikály z organizace Islámský stát (IS). Chtějí si ale vyjasnit, podle jakých pravidel se budou letecké útoky provádět. V poslední době se totiž odehrálo několik incidentů, které vzbudily obavy týkající se bezpečnosti.

Tento týden například Pentagon uvedl, že začátkem října musela americká letadla provést nouzový manévr, aby se nad syrským územím vyhnula ruským letounům. Turecko zase minulý víkend ostře protestovalo proti narušení svého vzdušného prostoru, kam se dostala jedna z ruských stíhaček. Washington také tvrdí, že několik raket, které ruští vojáci odpálili ze svých lodí v Kaspickém moři, dopadlo v Íránu. Rusko to odmítlo.

Dohoda má stanovit minimální odstup

„Ministerstvo obrany nyní obdrželo oficiální odpověď ruského ministerstva obrany na návrhy týkající se zajištění bezpečnosti operací v Sýrii. Vedení úřadu nyní ruskou odpověď přezkoumává a jednání se může uskutečnit už během víkendu,“ uvedl mluvčí Pentagonu Peter Cook.

Konkrétně by se mohlo mluvit například o tom, jaké rádiové frekvence a jaký jazyk budou piloti jednotlivých zemí používat pro komunikaci, nebo o tom, jakou minimální vzdálenost by měla letadla mezi sebou dodržovat.

Rusko vstoupilo do bojů v Sýrii před necelými dvěma týdny masivními nálety, které však podle západních zemí necílí jen na IS, ale i na další skupiny. Jsou mezi nimi údajně i oponenti Damašku, které podporují USA a země Perského zálivu. Moskva to popírá.

The New York Times: Rusko v Sýrii testuje NATO

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video