USA budou po žadatelích o víza žádat údaje ze sociálních sítí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

USA budou po žadatelích o víza žádat údaje ze sociálních sítí

ČTK

Téměř všichni žadatelé o víza do Spojených států budou muset na základě nových pravidel poskytnout tamním úřadům informace o svých uživatelských jménech na sociálních sítích, e-mailových adresách či telefonní čísla. S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura AP. Podle odhadu by se mohlo nové opatření dotknout ročně až 14,7 milionu lidí.

Americké úřady chtějí v budoucnu zjišťovat detailní informace o tom, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a zejména na sociálních sítích jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Informace o svých účtech na těchto sítích spolu s e-mailovými adresami a telefonními čísly budou muset lidé udávat za posledních pět let.

Nové opatření by se mělo dotknout všech, kteří do Spojených států zamíří za prací či studiem. Výjimku dostanou pouze žadatelé o diplomatická a další úřední víza.

Dosud nyní požadované informace musely uvádět jen osoby, které podléhaly zvláštnímu prověřování, například lidé, kteří cestovali z oblastí ovládaných teroristickými organizacemi. Dosud do této kategorie spadalo zhruba 65.000 žadatelů o víza ročně.

Zuckerbergova virtuální měna je noční můrou zastánců bitcoinu

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa poprvé rozšíření seznamu informací požadovaných v žádostech o víza navrhla již v březnu loňského roku. Americká unie občanských práv (ACLU) už tehdy záměr kritizovala.

"Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky," uvedla tehdy zástupkyně ACLU Hina Shamsiová. "Existuje tu také reálné nebezpečí, že skenování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány," dodala.

Facebook i Google tlačí na zmírnění pravidel boje proti fake news

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!