USA mohou na syrské vládní síly zaútočit znovu, varuje Trump | E15.cz

USA mohou na syrské vládní síly zaútočit znovu, varuje Trump

ČTK

Americký prezident Donald Trump nevylučuje další útoky proti Sýrii, pokud tamní vláda bude pokračovat v používání chemických zbraní.

„Pohled na lidi otrávené plynem a bombardované chemickými zbraněmi nás ujistil, že v případě podobné akce necháváme otevřenou možnost dalšího zásahu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Americký ministr obrany Jim Mattis také uvedl, že páteční útok USA syrskou leteckou základnu zcela vyřadil z provozu.

Komentář Michaela Romancova: Trumpův klacek a ruský šok

Prezident Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí. Syrská vláda tvrdí, že nepoužila otravný plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Americký ministr obrany Mattis dnes prohlásil, že při útoku USA přišlo syrské letectvo o dvacet procent strojů. „Syrská vláda ztratila schopnost použít leteckou základnu Šajrát a v tuto chvíli nemůže ani startovat z tamní ranveje,“ uvedl Mattis v prohlášení.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Americká letadlová loď USS Porter vysílá střely tomahawk do Sýrie

Mattisovo prohlášení kontrastuje s pátečními informacemi ruské televize, která přinesla i záběry zničené základy a podle níž byla ranvej poškozena jen mírně. Také libanonská televize v pátek uvedla, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu letadel. Pentagon už v pátek uvedl, že Rusko bylo o chystaném útoku informováno dvě hodiny předem.

Lavrov si volal s Tillersonem kvůli Sýrii: Američané a Rusové jsou ze sebe zklamaní navzájem

Trump o leteckých útocích v pondělí po telefonu hovořil samostatně s britskou premiérkou Theresou Mayovou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou Spojených států v Sýrii.

Mayová i Merkelová vyjádřily americké akci podporu a souhlasily s Trumpovým názorem, že je důležité hnát k zodpovědnosti za údajný plynový útok, který zabil desítky civilistů, syrského prezidenta Bašára Asada, uvádí se v prohlášení Bílého domu.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte ZDE.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!