USA obracejí postoj k Damašku. Asad v čele Sýrie je zkrátka politickou realitou, zní od Trumpa | E15.cz

USA obracejí postoj k Damašku. Asad v čele Sýrie je zkrátka politickou realitou, zní od Trumpa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Bašár Asad je syrským prezidentem. A musejí se spíše zaměřit na zničení Islámského státu (IS). 

Oznámil to na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Bílý dům tak potvrdil výrazný posun ve své politice vůči Sýrii, v níž doposud podporoval ozbrojené povstání zaměřené zejména na Asadovo svržení.

"Co se týče Asada, je politickou realitou, kterou musíme přijmout s tím, jak na tom teď jsme. Co se týče Asada, ztratili jsme za minulé administrativy spoustu příležitostí," řekl Spicer podle agentury Reuters.

"Musíme se soustředit teď na to, abychom porazil IS," pokračoval mluvčí. "Spojené státy mají zásadní priority v Sýrii a Iráku, a my jsme dali jasně najevo, že boj proti terorismu, zejména porážka IS, je nejpřednější mezi těmito prioritami," dodal Spicer.

Už ve čtvrtek řekla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová, že Spojené státy už nepovažují odstranění syrského prezidenta Bašára Asada za pilíř své politiky v této zemi, jak to bylo za předešlé americké vlády Baracka Obamy.

S dalším vývojem války v Sýrii souvisí zásadní otázka. Kam se rozuteče Islámský stát? Podívejte se na video:
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video