USA postihl největší bankrot banky od finanční krize. Letos jde už o čtvrtý podobný případ | E15.cz

USA postihl největší bankrot banky od finanční krize. Letos jde už o čtvrtý podobný případ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu dolarů (24,6 miliardy korun). Bankrot této banky je největší od finanční krize, zároveň jde v letošním roce už o čtvrtý krach federálně pojištěné banky.

Vklady v objemu 1,6 miliardy dolarů a majetek ve výši jedné miliardy dolarů od First NBC převezme společnost Hancock Holding. Ta byla podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) jediným zájemcem o majetek.

First NBC byla založena v roce 2006 a prohlašovala, že jejím úkolem je pomoci státu Louisiana v obnově po ničivém hurikánu Katrina. Banka se dostala do problémů částečně kvůli tomu, že se stala neobvykle závislá na projektech, které se točí kolem daňových úlev pro nízkopříjmové nebo méně rozvinuté oblasti.

Regulátoři rozhodli, že First NBC nadhodnotila daňové úlevy a donutili banku, aby odepsala jejich hodnotu. Zvýšili také kontrolu nad bankou a nařídili jí zvýšit kapitál.

Video: Šéf Pražské burzy o vlivu konce intervencí

Šéf pražské burzy Petr Koblic o vlivu intervencí na pražskou burzu

V posledním čtvrtletí loňského roku také banka musela dát stranou dalších 86 milionů dolarů na krytí rostoucích ztrát z úvěrů. Na konci loňského roku měla First NBC majetek za 4,74 miliardy dolarů a vklady za 3,54 miliardy dolarů.

Náklady na očištění ve výši jedné miliardy dolarů jsou rozdílem mezi závazky banky a tím, co FDIC očekává, že získá z majetku banky. Naposledy FDIC zaplatila více než jednu miliardu USD za bankrot v roce 2010, kdy zkrachovaly dvě banky v Portoriku.

Bankroty bank v důsledku hospodářské recese dosáhly vrcholu v roce 2010, kdy bylo uzavřeno 157 bank. Od té doby se tak často nevyskytují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video