USA začaly útočit na Islámský stát v Somálsku | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

USA začaly útočit na Islámský stát v Somálsku

ČTK

Spojené státy poprvé provedly vzdušné údery proti bojovníkům Islámského státu (IS) v Somálsku. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura AP. IS rozšiřuje svou přítomnost v této východoafrické zemi, kterou dosud sužovalo hlavně násilí páchané islamisty z radikálního hnutí Šabáb.

Dva útoky bezpilotních letadel zabily několik teroristů IS na severovýchodě Somálska, sdělilo Americké vojenské velitelství pro Afriku (Africom). První přišel kolem půlnoci místního času a druhý v pátek ráno. Podle Washingtonu byly koordinovány s vládou v Mogadišu.

IS je globální teroristická skupina, která ještě donedávna kontrolovala značná území v Iráku a Sýrii. Tvrdí, že stojí za útoky v USA, Británii, Francii, Německu a dalších zemích.

Pětice mužů si v Austrálii odpyká trest za přípravu atentátu v Sydney

Somálští ozbrojenci přísahající věrnost IS se od Šabábu oddělili v roce 2015. Nebezpečí představují hlavně v přímořském, částečně autonomním státě Puntland na severovýchodě Somálska. Letos v květnu se tam přihlásili k prvnímu teroristickému činu, když ve městě Bosasso zabili pět lidí.

Hnutí Šabáb, napojené na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Americké jednotky jsou do bojů s Šabábem zapojeny již deset let. Letos armáda USA své nasazení proti němu zintenzivnila.

OBRAZEM: Po bojích s islamisty zůstalo filipínské Marawi v troskách

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!