Úsporný plán Itálie vyvolal vlnu kritiky, odbory hrozí generální stávkou | E15.cz

Úsporný plán Itálie vyvolal vlnu kritiky, odbory hrozí generální stávkou

Itálie
Itálie
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plán úspor, který v pátek schválila italská vláda, vyvolal kritiku z různých stran a největší odborový svaz pohrozil generální stávkou. Podle kritiků plán nepodporuje ekonomický růst, nesnaží se omezit daňové úniky a příliš zatěžuje střední třídu. Naopak Prezident EU Herman Von Rompuy opatření vítá. Balíček je prý klíčový nejen pro Itálii, ale pro celou Evropu. Informuje o tom britský server BBC.

„Promarněná příležitost,“ komentoval plán pro italský list La Stampa hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan. Podle něj pozitiva plánu spočívají v tom, že slibuje vyrovnaný rozpočet o rok dříve. Chybí mu však opatření na podporu růstu a boj s daňovými úniky. Zaměstnanecký svaz Confindustria odhaduje, že daňové úniky činí 120 miliard eur.

Představitelka odborového svazu CGIL Susanna Camussová pro list la Repubblica uvedla, že balík se dotýká pouze těch, kteří již platí daně. Odbory se proto rozhodly vyhlásit generální stávku. O jejím termínu se bude jednat na mimořádném zasedání odborů 23. srpna.

Naopak prezident EU Herman Van Rompuy italský úsporný plán přivítal s tím, že balíček je klíčový pro celou Evropu. Rompuy to řekl po včerejším rozhovoru s italským premiérem Silviem Berlusconim.

Plán mimo jiné zavádí tříletou solidární daň na výdělky vyšší než 90 tisíc eur ročně. Ekonomové, odboráři i představitelé firem se shodují, že lepší než zvýšení daně z příjmů je daň z bohatství, protože se zaměřuje na daňové podvodníky, kteří nezveřejňují své skutečné příjmy, ale často vlastní velký majetek. Předseda společnosti Ferrari Luca Cordero di Montezemolo listu Corriere della Sera řekl, že solidární daň je skandál. „Jedna věc je požádat o solidární příspěvek mě nebo (mediálního magnáta a premiéra Silvia) Berlusconiho, ale je jiné, když se to dotkne výkonných představitelů, kteří podporují své rodiny,“ uvedl.

Úsporný plán vyžene talentované zaměstnance do zahraničí, míní zaměstnanecký svaz

Šéfka svazu Confindustria Emma Marcegagliová pak v rozhovoru pro list Il Sole 24 Ore dodala, že nový daňový režim přiměje manažery, aby si hledali práci v zahraničí, a povede k odlivu talentovaných zaměstnanců. Podle ní je bláznivá i tzv. daň Robina Hooda, kterou budou muset platit firmy v energetickém sektoru s příjmy vyššími než deset milionů eur a zdanitelným ziskem jeden milion eur. Marcegagliová naopak navrhuje zvýšení daně z přidané hodnoty a reformu systému, který umožňuje předčasný odchod do důchodu na základě ročního příspěvku do penzijního systému. Výdaje na penze jsou v Itálii zhruba dva procentní body nad průměrem eurozóny.

Úspory kritizoval i francouzský ekonom Jean-Paul Fitoussi. Podle něj tlak trhu donutil Itálii podniknout kroky, které nemají žádnou skutečnou hodnotu a poškodí slabý růst. „Itálie je jako hlavní představitel řecké tragédie - donucena učinit věci, které jsou zbytečné a škodlivé v dlouhodobém horizontu, ale nezbytné pro přežití v krátkodobém horizontu,“ řekl Fitoussi římskému deníku Il Messaggero.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.